KR/Rynek Zdrowia | 17-04-2011 13:43

Lubuskie: i tu powstał oddział Fundacji Dr Clown

W Polsce działa 24 przedstawicielstw Fundacji Dr Clown, która bawiąc dzieci w szpitalach likwiduje u nich stres i napięcia spowodowane trudną sytuacją chorego.

Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” pomagają na  chorym dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych organizując zespoły terapeutów „doktorów clownów”, którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem niosą małym pacjentom wspaniałą zabawową terapię.

Od 1999 r. rerapia śmiechem jest realizowana również w Polsce. W kraju działa już 24 przedstawicielstw Fundacji m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu, Gdańsku, Raciborzu, Toruniu, Opolu, Łodzi, Lesznie, Kaliszu, Nysie, Gliwicach, Sudetach, Częstochowie, Lesznie, Bydgoszczy, Kielcach i Zamościu. Ostatnio dołączyło do nich przedstawicielstwo w Zielonej Górze.

Jak podaje Gazeta Lubuska, chociaż lubuski oddział istnieje dopiero od 1 kwietnia 2011 r., zgłosiło się już 40 osób chętnych do społecznego rozśmieszania pacjentów szpitali, hospicjów, domów pomocy społecznej.

Wolontariuszom potrzebne będą kolorowe stroje, peruki, bajkowe buty i czerwone nosy. Pierwsze ubrania już zostały zorganizowane własnym sumptem. Fundacja chce też zbierać pieniądze na wyposażanie szpitali w kąciki zabaw, w medyczny sprzęt, a w przyszłości finansować specjalistyczne leczenie i zabiegi operacyjne.

Aby zostać wolontariuszem Oddziału Zielona Góra Fundacji "Dr Clown" należy mieć ukończone 18 lat, posiadać książeczki do celów epidemiologiczno- sanitarnych z aktualnymi badaniami oraz przejść szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy. Mile widziane jest przygotowanie pedagogiczne lub psychologiczne, konieczny – uśmiech.

Więcej: www.drclown.pl