Lubuskie: 10 mln zł z RPO na walkę ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2018 15:20

Samorząd woj. lubuskiego będzie wspierał działania "antysmogowe" lubuskich miast i gmin. Na ten cel przeznaczy 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Fot. archiwum

W wyniku negocjacji z Komisją Europejską udało się uruchomić takie działanie - poinformowała na czwartkowej (15 marca) konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

- KE zaakceptowała nowe działanie w ramach RPO, tj. 10 mln zł na wymianę pieców w gospodarstwach indywidualnych i domach jednorodzinnych. Do tej pory nie było takiego wsparcia w naszym programie regionalnym, a teraz jest to informacja pewna, możemy to realizować jeszcze w tym roku - powiedziała marszałek Polak.

Dodała, że rozpoczęły się prace związane z opracowaniem programu, który będzie określał zasady przyznawania dotacji.

O środki na wymianę uciążliwych dla środowiska pieców, m.in. opalanych węglem, będą mogły ubiegać się gminy na zasadzie konkursów, a za ich pośrednictwem mieszkańcy.

W ten sposób samorządy lokalne mogą uzyskać dodatkowe pieniądze na wdrażane przez siebie działania dotyczące poprawy jakości powietrza.

Wsparciem tym będą mogły być objęte m.in. działania "antysmogowe" miasta Zielona Góra. Radni tego miasta przyjęli bowiem w lutym uchwałę dot. wymiany pieców przez mieszkańców - wyjaśniła marszałek.

W listopadzie ub. roku stanowisko ws. działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie przyjął Sejmik Woj. Lubuskiego. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum