Lublin: studenci stomatologii dla bezdomnych

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2009 20:56

W lubelskiej Jadłodajni św. Brata Alberta przy ulicy Zielonej studenci stomatologii udzielali porad i sprawdzali stan uzębienia bezdomnym i biednym mieszkańcom miasta.

- Nie chodziło nam tylko o sprawdzenie stanu uzębienia, ale i o możliwość pomocy bezdomnym i najbiedniejszym, czyli tej części społeczności lokalnej, której nie stać na prywatne badania - mówi Dziennikowi Wschodniemu Paweł Łabno, student V roku stomatologii na Uniwersytecie Medycznym.

 - Niektórzy woleli przyjść tylko po pastę do zębów, która również rozdawaliśmy - mówi Izabela Jastrzębska, z grupy stomatologów-wolontariuszy. Przyznaje, że na początku osoby korzystające z jadłodajni nie były zainteresowane wizytą młodych stomatologów.

Lubelscy studenci z  Towarzystwa Studentów Stomatologii UM w Lublinie mieli czas na rozstawienie plenerowego gabinetu przy Zielonej mimo trwania sesji egzaminacyjnej.

- Z osobami biednymi i bezrobotnymi mamy do czynienia na co dzień w przychodni. Do Stomatologicznego Centrum Klinicznego przychodzą właśnie tacy ludzie, bo wizyta u studentów jest w wielu przypadkach bezpłatna - mówi studentka.

Młodzi ludzie prowadzą wiele wyjazdowych akcji profilaktycznych, jak ta u Św. Brata Alberta. Pojawiają się w szkołach, różnego rodzaju ośrodkach – pisze Dziennik Wschodni.

- Nas to nic nie kosztuje, ale niestety, jeśli dochodzi do leczenia to musimy szukać sponsorów, bo materiały do wypełnień sa drogie - mówi Beata Petkowicz, specjalista chirurgii stomatologicznej z UM.

 Studenci zapowiadają, że to pierwsza, ale nie ostatnia taka akcja w jadłodajni dla bezdomnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum