×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: ranny żołnierz z Ukrainy otrzymał nowoczesne protezy

Autor: • Źródło: PAP30 stycznia 2023 13:58

Ukraiński żołnierz, ciężko ranny na froncie, leczony i rehabilitowany w Lublinie, otrzymał dwie nowoczesne protezy – ręki i nogi – o wartości ponad 80 tys. zł. Pieniądze pochodziły ze zbiórki prowadzonej przez wielonarodową brygadę w Lublinie.

Lublin: ranny żołnierz z Ukrainy otrzymał nowoczesne protezy
Żołnierz otrzymał protezę ręki i nogi. Fot. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
  • Wiosną ub.r. żołnierz służył na wschodzie Ukrainy, gdzie stracił część kończyny górnej do poziomu przedramienia i kończyny dolnej do poziomu goleni, doznał także urazu głowy
  • Na początku był leczony w Ukrainie. W lipcu ub.r. przyjechał do Polski specjalnym pociągiem medycznym transportującym rannych żołnierzy
  • Był leczony i rehabilitowany w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, gdzie przygotowywano również jego kończyny do założenia protez - przekazała rzecznik szpitala Alina Pospischil

Żołnierz z bioniczną protezą

- Poprzez ćwiczenia i naukę chodu wzmacnialiśmy mięśnie pacjenta, przystosowywaliśmy go do poruszania się na wózku. Wcześniej w swojej pracy mężczyzna wykonywał skomplikowane, wymagające precyzji zadania fizyczne - naszym celem było umożliwienie mu częściowego powrotu do zawodu. Pacjent dotarł do naszego szpitala po amputacji ręki i nogi, więc zespół oddziału zaproponował zorganizowanie dla niego protezy bionicznej, której działanie najbardziej przypomina naturalne ruchy - wyjaśnił kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, cytowany w komunikacie.

Placówka rozpoczęła współpracę z Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, która we wrześniu zainicjowała charytatywną akcję zbierania funduszy dla rannych żołnierzy ukraińskich.

- Był to właściwy moment, aby wyrazić nasze zdecydowane wsparcie dla rannych ukraińskich żołnierzy w toczącej się wojnie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom za ich hojność. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, głównie na zakup protez oraz sprzętu medycznego umożliwiającego dalsze funkcjonowanie - podkreśliła mjr Dominika Skrzypczak z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, cytowana w komunikacie.

Zorganizowano m.in. Międzynarodowy Koncert Charytatywny "United for Peace" pod patronatem honorowym wicepremiera, ministra obrony narodowej Polski Mariusza Błaszczaka i ministra obrony narodowej Litwy Arvydasa Anušauskasa, który odbył się we wrześniu ub.r. w Filharmonii Lubelskiej.

Dzięki akcji udało się zgromadzić wystarczającą kwotę na pokrycie kosztu protezy podudzia ze stopą z włókna węglowego, pozwalającą na zmienną dynamikę chodu (26 tys. zł) oraz innowacyjnej protezy przedramienia z zastosowaniem bionicznej ręki (57 tys. zł).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze