×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: przypadki wszawicy w szkołach i przedszkolach

Autor: kurierlubelski.pl/Rynek Zdrowia26 października 2015 10:24

Do aptek w Lublinie przychodzi coraz więcej osób po preparaty na wszawicę. Wszy atakują młodzież i dzieci w szkołach i przedszkolach.

Lublin: przypadki wszawicy w szkołach i przedszkolach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku roku szkolnego sanepid odebrał kilka zgłoszeń o wszach w przedszkolach i szkołach podstawowych. Incydenty zdarzają się, zwłaszcza po wakacjach, kiedy dzieci wracają z kolonii.

Zgodnie z przepisami pielęgniarka szkolna w przypadku podejrzenia o występowaniu wszawicy może przeprowadzić kontrolę czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Wszawica nie jest uwzględniona w wykazie chorób zakaźnych. Przypadki zachorowań nie są zgłaszane do sanepidu.

Już wcześniej Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, podkreślał w rozmowie z nami, że inspekcja sanitarna nie zbiera już danych na temat przypadków występowania wszawicy, ponieważ przestała być ona uważana za chorobę zakaźną.

- Wszawica nie jest problemem medycznym ani epidemiologicznym, ale społecznym. Aby go rozwiązać nie sięgamy po czynności medyczne, a po środek do zwalczania pasożytów kupiony w aptece i grzebień - mówi Jan Bondar.

W aptece można znaleźć grzebienie do wyczesywania gnid i wszy, specjalne szampony i płyny. Powinna je stosować cała rodzina.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze