Lublin: pracodawcy, tak jak ZUS, tropią lewe zwolnienia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 14:44

Szefowie firm zapisują się na profesjonalne szkolenia, aby móc sprawdzać pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Na szkoleniach organizowanych przez lubelski ZUS zabrakło wolnych miejsc

Lublin: pracodawcy, tak jak ZUS, tropią lewe zwolnienia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pracodawcy szkolą się, aby móc, pododnie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, sprawdzać swoich pracowników, którzy biorą lewe zwolnienia lekarskie. Na szkoleniach organizowanych przez lubelski ZUS zabrakło wolnych miejsc - pisze Gazeta Wyborcza.

W trakcie szkoleń kontrolerzy wyjaśniają, co pracodawca może, a czego w trakcie kontroli mu nie wolno, jak powinno wyglądać prawidłowo wypełnione zwolnienie lekarskie, co robić w wątpliwych przypadkach.

- Uprawnienia pracodawców nie są wcale małe. Wyznaczony przez niego kontroler może odwiedzać pracowników w domu i sprawdzać czy przestrzegają zaleceń lekarza - mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

Szefowie w wielu zakładach pracy przekonują się, że kontrole ze strony pracodawcy są potrzebne. - Niektórym pracownikom cyklicznie powtarzają się choroby, dlatego chcemy sami kontrolować czy są uzasadnione - mówi Teresa Kosowska, kierownik w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  
Wzmożone akcje kontrolne prowadzi też sam ZUS. W ciągu miesiąca w samym Lublinie cofnięto zwolnienia kilkudziesięciu pracownikom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum