Lublin: otwarto galerię twórczości osób niepełnosprawnych

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 19:49

Galerię "Art Brut", w której prezentowane będą prace osób niepełnosprawnych, otwarto we wtorek (17 września) w Centrum Kultury w Lublinie. W nowej galerii pokazywana będzie twórczość amatorska osób chorych lub upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

Lublin: otwarto galerię twórczości osób niepełnosprawnych

- Cieszę się, że taka galeria będzie miała na stałe swoje miejsce w Lublinie. To bardzo ważny obszar działalności Centrum Kultury. Jeśli traktujemy je jako serce naszego miasta, to trudno, żeby w tym sercu nie było miejsca dla osób niepełnosprawnych - powiedział podczas uroczystości otwarcia Galerii "Art Brut" prezydent Lublina Krzysztof Żuk. 

Lubelska Galeria ma pokazywać wszelkie formy sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przez osoby upośledzone umysłowo, dotknięte chorobą psychiczną, autystyczne, osoby z zespołem Aspergera, ale także szeroko rozumianą sztukę prymitywistów, twórców bez wykształcenia artystycznego. 

Jako pierwsza zaprezentowana została retrospektywna wystawa rysunków i obrazów 31-letniej artystki autystycznej - Dominiki Mendel z Lublina. Od wczesnego dzieciństwa kontaktowała ze światem i otoczeniem za pomocą precyzyjnych i pełnych wyobraźni miniaturowych rysunków, a potem także malowanych obrazów. 

- Twórczość Dominiki to dla niej znakomita forma przekazu swoich myśli i odczuć. To przekaz stanu psychicznego. Rysunek jest pasją jej życia. Poprzez rysunek przełamuje bariery i obawy, łączy się z otaczającą rzeczywistością - mówi, cytowana w specjalnie wydanym folderze, matka artystki Anna Bracha. 

To właśnie twórczość Dominiki Mendel była inspiracją dla stworzenia galerii sztuki osób niepełnosprawnych. Z taką inicjatywą wyszła szefowa Fundacji Teatroterapia Lubelska Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych, a Dominika Mendel jest uczestniczką tych zajęć. 

W nowej Galerii "Art Brut" prezentowane mają być prace głównie artystów z Lublina i okolic. Galeria ma stwarzać możliwość pokazywania amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa czy rzeźby i odkrywania nowych oryginalnych artystów, którzy choć tworzą poza głównymi i uznanymi kierunkami sztuki, to w swoich dziełach reprezentują wysoki poziom artystyczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum