Lublin: niewidomi edukują się

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 14:00

Osoby niewidome nie są już dziś skazane na siedzenie w domu i życie z samej renty. Coraz lepiej odnajdują się w życiu zawodowym. Zostają tłumaczami i nauczycielami.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej przy ul. Hirszfelda w Lublinie odwiedzili specjaliści z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Rozmawiali z uczniami o możliwości wzięcia udziału w kursach, które przygotują ich do wejścia na rynek pracy – pisze Gazeta Wyborcza.

W listopadzie kończy się pilotażowy, ogólnopolski projekt w tym zakresie współfinansowany ze środków unijnych, ale Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach chce zdobyć pieniądze na zorganizowanie takich zajęć w przyszłym roku. Do Lasek na razie pojedzie piątka licealistów i dwoje uczniów gimnazjum. Spotkają się tam z doradcą zawodowym. W przyszłości być może wezmą także udział w kursie komputerowym oraz nauce pracy z nawigatorem GPS.

–  Coraz więcej naszych podopiecznych idzie na studia. Jeśli wybierają filologię obcą, mogą pracować jako tłumacze. Pomaga im, że w naszym liceum kładziemy duży nacisk na naukę języków. Komputer dzięki specjalnym programom bez problemu przekłada drukowany tekst na Braille'a i odwrotnie. Sami też zatrudniamy swoich absolwentów, na przykład obecnie pracuje u nas słabowidzący rehabilitant, który skończył fizjoterapię – mówi Iwona Majewska, dyrektorka ośrodka przy Hirszfelda..

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum