Lubelskie: w szkołach ruszają zbiórki dla hospicjum dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2016 14:36

Zbiórki pieniędzy na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia organizują szkoły włączone w akcję "Twój dar serca dla hospicjum", której ósma edycja rozpoczęła się w Lubelskiem. Datki zbierane są podczas różnych imprez artystycznych i sportowych.

Lubelskie: w szkołach ruszają zbiórki dla hospicjum dziecięcego. Fot. hospicjum.info (zdjęcie ilustracyjne)

Dotychczas w poprzednich siedmiu edycjach akcji zebrano łącznie ponad 700 tys. zł; w ubiegłym roku było to 65 tys. zł.

Prezes Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia franciszkanin o. Filip Buczyński powiedział, że choć celem akcji jest materialne wsparcie hospicjum, to jednak spełnia ona wiele celów wychowawczych i edukacyjnych - uczy empatii, postaw obywatelskich, uświadamia, czym jest hospicjum.

Szkoły uczestniczące w akcji otrzymują materiały edukacyjne i filmy poświęcone działalności hospicyjnej.

Pieniądze ze zbiórek są przeznaczane przede wszystkim na zakup leków, ale też środków higienicznych i opatrunkowych dla podopiecznych hospicjum. Tylko na te cele - jak zaznaczył o. Buczyński - w ciągu roku hospicjum wydaje około pół miliona zł.

Fundusze uzyskane ze zbiórki, pozwalają na zakupy leków i środków opatrunkowych średnio przez ok. 1,5 miesiąca. - To bardzo cenne wsparcie. Kontrakty z NFZ zabezpieczają nasze koszty na poziomie 30 proc., a pozostałe 70 proc. trzeba wyżebrać - dodał o. Buczyński.

Udział w tegorocznej akcji zadeklarowało już ok. 60 szkół w regionie, a kolejne się zgłaszają. Zbiórki w szkołach będą przeprowadzane do 14 maja. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 100 szkół. Organizowały one zbiórki datków według własnych pomysłów podczas m.in. prezentowanych spektakli teatralnych, rozgrywanych meczy, kiermaszy ciast, warsztatów wicia palm wielkanocnych.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom, głównie w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 45 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny, w tym 39 podopiecznym świadczy pomoc w ich domach na terenie całej Lubelszczyzny, a sześcioro dzieci przebywa w stacjonarnym oddziale opieki w hospicjum.

Działalność Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie jest częściowo finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale znaczna część środków na opiekę nad dziećmi i ich rodzinami pochodzi od różnych darczyńców - osób prywatnych, firm, instytucji, fundacji - oraz z różnego rodzaju organizowanych zbiórek i wpłat z odpisu 1 procenta podatku dochodowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum