Lubelskie: w szkołach rusza zbiórka dla hospicjum dziecięcego

Autor: PA/rynek Zdrowia • • 24 marca 2015 08:21

Wydarzenia artystyczne, sportowe, kiermasze, zabawy organizują szkoły zaangażowane w akcję zbierania datków dla Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Akcja "Twój dar serca dla Hospicjum" ruszyła po raz siódmy w woj. lubelskim.

W poprzednich sześciu edycjach akcji, zebrano łącznie pół miliona zł.

Pieniądze ze zbiórek są przeznaczane przede wszystkim na zakup leków, które czasami miesięcznie kosztują kilkanaście tysięcy zł. Z funduszy tych jest też kupowany lub naprawiany sprzęt rehabilitacyjny, a także kupowane są środki higieniczne i opatrunkowe dla podopiecznych hospicjum.

Każda szkoła, która uczestniczy w akcji, przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji np. kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum. Akcja potrwa do końca kwietnia.

Pieniądze będą zbierane w szkołach, które zdecydują się wziąć udział w akcji wypełniając odpowiedni kwestionariusz. Otrzymują wtedy specjalne oznakowane puszki i materiały promocyjne, wśród nich film opowiadający o działalności Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Do organizowania w szkołach zbiórek dla hospicjum zachęca też uczniów i nauczycieli lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Jego zdaniem akcja ta ma bardzo cenny wymiar społeczny i wychowawczy. 

Akcja "Twój dar serca dla hospicjum" prowadzona jest od 2009 r. Każdego roku włączało się w nią od 150 do 300 szkół w regionie.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom, głównie w ich domach. Obecnie obejmuje opieką około 60 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

W ubiegłym tygodniu w Hospicjum otwarty został stacjonarny oddział opieki. Znajduje się na nim pięcioro dzieci. Oddział może pomieścić 11 pacjentów. Jego budowa i wyposażenie kosztowały ok. 1,5 mln zł, a fundusze na ten cel pochodziły głównie ze zbieranych rokrocznie wpłat z odpisu 1 procenta podatku dochodowego.

Działalność Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie jest częściowo finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale znaczna część środków na opiekę nad dziećmi i ich rodzinami pochodzi od różnych darczyńców. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum