Lubelskie: równowartość odprawy wicemarszałka dla hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2011 18:47

Wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL) przekazał hospicjum dla dzieci równowartość odprawy, jaką miał dostać po odwołaniu go - na wniosek CBA - z funkcji wicemarszałka. Odprawy nie dostał, a Sejmik z powrotem powołał go na to stanowisko.

Lubelskie: równowartość odprawy wicemarszałka dla hospicjum

CBA domagało się odwołania Sosnowskiego, ponieważ jako wicemarszałek województwa był jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej spółdzielni Eko-Tucz w Radzyniu Podlaskim i tym samym złamał ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Lubelski sejmik zgodnie z wnioskiem CBA odwołał w marcu Sosnowskiego z funkcji wicemarszałka, a następnie z powrotem powołał go na to stanowisko. W związku z odwołaniem Sosnowskiemu, według prawników urzędu, należała się odprawa w wysokości ośmiu tys. zł. Wicemarszałek już w dniu sesji sejmiku zapowiadał, że jeśli te pieniądze dostanie, to przekaże je na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

W poniedziałek (18 kwietnia) na konferencji prasowej Sosnowski powiedział, że po wymianie pism w tej sprawie Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła ostatecznie, że jednak odprawa się nie należy. Mimo to Sosnowski przekazał hospicjum - z prywatnych pieniędzy - osiem tysięcy zł.

Prezes Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia o. Filip Buczyński powiedział dziennikarzom, że otrzymane od Sosnowskiego pieniądze będą przeznaczone na bieżącą działalność hospicjum, która w ok. 60 procentach jest finansowana z kontraktów z NFZ. - Resztę musimy skądś wyżebrać, żeby zagwarantować opiekę naszym podopiecznym. Na leki wydajemy miesięcznie ok. 12 tys. zł, więc będzie to znaczne zasilenie - powiedział.

Hospicjum to organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 52 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum