Lubelskie: rośnie liczba nauczycieli korzystających z urlopów zdrowotnych

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2013 10:37

W roku szkolnym 2011/12 takich pedagogów z Lublina było już 344, rok wcześniej - 329. Dla Urzędu Miasta, który taki urlop finansuje, oznacza to większe koszty.

Lubelskie: rośnie liczba nauczycieli korzystających z urlopów zdrowotnych

Za rok 2011/12 kwota wydana na ten cel wyniosła ok. 8,4 mln zł. To o ponad 1,2 mln zł więcej niż za rok szkolny 2010/11.

Jak tłumaczą nauczyciele, powody korzystania z płatnej przerwy w pracy są różne. Może to być ciężka choroba lub wypadek. Bywa też tak, że nauczyciele umawiają się między sobą, żeby przetrwać niż demograficzny. Ktoś jest na urlopie, dzięki czemu w szkole jest zajęcie dla pozostałych - mówią Dziennikowi Wschodniemu.

Z kolei Ewa Dumkiewicz-Sprawka dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta uważa, że coraz częstsze korzystanie z urlopów może być spowodowane zapowiedzią ministra edukacji narodowej.

Resort chce zmienić tryb i czas trwania urlopu. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciele będą mogli skorzystać z niego tylko przez rok, a nie jak obecnie przez trzy lata. Poza tym skorzystanie ze świadczenia ma być możliwe po przepracowaniu co najmniej 20 lat, a nie 7 jak jest obecnie.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum