Lubelskie: pasjonaci historii odbudowali partyzancki szpital

Autor: polska-zbrojna.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2017 13:14

Pasjonaci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "WIR" odbudowali Szpital Leśny 665, który podczas II wojny światowej działał w samym środku Puszczy Solskiej w woj. lubelskim. W drewnianym baraku była sala chorych z kilkunastoma łóżkami, sala operacyjna oraz pokój lekarski. Obiekt został wiernie odwzorowany.

Grupa "WIR" odbudowała obiekt za własne pieniądze, ale pomocą służyła też miejscowa ludność i przedsiębiorcy - informuje serwis polska-zbrojna.pl.

Szpital został odwzorowany zgodnie z oryginałem i postawiony dokładnie w tym samym miejscu, w którym działał podczas wojny. Obok drewnianej konstrukcji stanęły tablice informujące o działalności szpitala leśnego oraz o przebiegu prac przy jego odbudowie.

W czasie II wojny światowej w lasach rozciągających się od Józefowa po Janów Lubelski stacjonowały oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej i Armii Czerwonej. Na tych terenach działało wyjątkowo dużo oddziałów partyzanckich. Żołnierze mogli liczyć jedynie na doraźną pomoc medyczną i to w bardzo ograniczonych warunkach.

W kwietniu 1944 r. dowództwo AK Inspektoratu Zamojskiego podjęło więc decyzję o wybudowaniu szpitala w środku Puszczy Solskiej - pomiędzy największymi obozami partyzantów, którymi dowodzili Konrad Bartoszewski "Wir" i Adam Haniewicz "Woyna". Po niespełna miesiącu przygotowań - 29 maja 1944 r. - został otwarty Szpital Leśny 665. Placówką kierował ppor. Lucjan Kopeć ps. "Radwan", student medycyny Uniwersytetu Warszawskiego. Wspierał go prawie dwudziestoosobowy personel.

22 czerwca 1944 r. podjęto decyzję o ewakuacji szpitala. Kilka dni później spalili go Niemcy.

Więcej: www.polska-zbrojna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum