Lubelskie: nietoperz chory na wściekliznę zranił trzy osoby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 14:01

Nietoperz chory na wściekliznę zranił trzy osoby w jednym gospodarstw w gminie Zalesie (Lubelskie). Przebywają w szpitalu. Powiatowy lekarz weterynarii zarządził na tym obszarze zakaz polowań i zwiększenie dozoru nad zwierzętami gospodarskimi i domowymi.

Lubelskie: nietoperz chory na wściekliznę zranił trzy osoby
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poszkodowani to rodzina - trzy osoby, w wieku 50, 49 i 23 lata. Przebywają w szpitalu w Białej Podlaskiej. - Same urazy, jakie odnieśli nie są groźne, to m.in. zadrapania, ale choroba jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza że rany zostały zdane okolicach głowy. Dlatego osoby te są szczepione przeciwko wściekliźnie i muszą pozostawać w szpitalu pod opieką i obserwacją lekarzy - powiedziała w środę PAP Beata Wasilewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej.

Do zranienia ludzi przez nietoperza doszło w połowie sierpnia w jednym z gospodarstw w gminie Zalesie. Zwierzę zaatakowało najpierw psa, a kiedy mieszkający na tej posesji ludzie podeszli do psa, nietoperz zranił również ich. Nietoperz zdechł; badania potwierdziły, że był chory na wściekliznę.

Powiatowy lekarz weterynarii wydał zarządzenie dotyczące zwalczania wścieklizny zwierząt na obszarze obejmującym część gminy Zalesie i część sąsiedniej gminy Rokitno.

Na terenie tym zakazane są polowania i odstrzały zwierzyny łownej. Nie można pozostawiać zwierząt na pastwiskach bez dozoru, pod szczególnym nadzorem mają być koty i psy - powinny być trzymane w zamkniętym obejściu lub na uwięzi. "Psy i koty należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie" - powiedział PAP powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej Radomir Bańko.

Bańko dodał, że to pierwszy przypadek wścieklizny u nietoperza na tym terenie. - Wydaje się, że nie ostatni. Mamy zgłoszone dwa kolejne przypadki martwych nietoperzy. Badania wykażą, czy też były chore na wściekliznę - zaznaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum