Lubelskie: jak nieść pomoc w przypadkach zagrożeń?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2011 11:57

Cykl szkoleń dla wolontariuszy w gminie Wilków na Lubelszczyźnie, która dwukrotnie została zalana podczas ubiegłorocznych powodzi, zorganizuje Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Mają one nauczyć, jak nieść pomoc w sytuacji zagrożeń.

Lubelskie: jak nieść pomoc w przypadkach zagrożeń?
Członkowie lubelskiego Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w ubiegłym roku pomagali powodzianom w Wilkowie. Z ich doświadczeń wynika, że wśród mieszkańców gminy potrzebna jest grupa osób - liderów lokalnych - którzy w razie zagrożenia będą umieli samodzielnie organizować pomoc.

- Chcemy uaktywnić lokalną społeczność, ale też sprawić, żeby była grupa ludzi, którzy w razie zagrożeń i sytuacji kryzysowych będą umieli wspierać służby ratunkowe, np. strażaków i współpracować z centrami zarządzania kryzysowego - powiedziała prezes Stowarzyszenia Renata Dobrzyńska.
Nabór wolontariuszy zostanie przeprowadzony w czerwcu, a szkolenia rozpoczną się w lipcu i potrwają do końca grudnia. Przeszkolonych ma być 25 osób, mieszkańców gminy Wilków wieku 25-65 lat, którzy nie wchodzą w skład służb ratowniczych czy mundurowych.

Będą się oni uczyć m.in. udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, organizować bezpieczną ewakuację i pomoc humanitarną.
Projekt szkoleń pod nazwą "Koalicja dla Wilkowa. Wolontariat w zarządzaniu kryzysowym" w 90 proc. będzie finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel z ministerstwa 109 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum