Londyn: 66 lat temu smog zabił 12 tysięcy mieszkańców

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2018 12:34

5 grudnia 1952 roku do mieszkańców Londynu nie dotarły promienie słońca. Nie dały one rady przebić się przez gęsty smog. W jego efekcie śmierć poniosło 12 tysięcy osób.

Londyński utrzymywał od 5 do 9 grudnia 1952 roku; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Miasto przez pięć dni dusiło się i umierało. Dopiero po tej tragedii władze zaczęły działać - to wtedy zaczęto zamurowywać domowe kominki, których dziś w Londynie już nie ma - przypomina TVN24.

W grudniu 1952 roku nad Londyn pojawiła się mgła, która doprowadziła do szybkiego ochłodzenia powietrza. W odpowiedzi na zimno londyńczycy zaczęli masowo palić duże ilości węgla. Wszystko to, co wydostawało się z kominów, zostawało uwięzione pod cieplejszą warstwą powietrza. W efekcie - trująca chmura została zablokowana nad miastem.

Wielki smog londyński utrzymywał od 5 do 9 grudnia 1952 roku. Zmarły wtedy cztery tysiące osób, a w następnych miesiącach życie straciło kolejnych osiem tysięcy.

W 1956 roku z inicjatywy polityka Normana Doddsa został podpisany akt o czystym powietrzu. Było to nowe prawo, mające przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza. Na efekt tej pierwszej inicjatywy chroniącej środowisko trzeba było poczekać, jednak dziś powietrze w Londynie mieści się w normach Światowej Organizacji Zdrowia.

Eksperci przypominając tę historię, przestrzegają przed smogiem, o którym dzisiaj znowu tak często się mówi. Jak wyjaśniają, to co wydarzyło się 66 lat temu w Londynie, w każdej chwili może wydarzyć się w każdym innym mieście na świecie.

Więcej: tvnmeteo.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum