Łódzkie: terytorialsi umożliwili połączenia wideo między mieszkańcami DPS-ów a ich rodzinami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2020 19:14

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pomogli zrealizować połączenia wideo między mieszkańcami domów pomocy społecznej a ich rodzinami - poinformowała w czwartek (24 grudnia) PAP rzeczniczka brygady Małgorzata Glińska.

Łódzkie: terytorialsi umożliwili połączenia wideo między mieszkańcami DPS-ów a ich rodzinami
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka podkreśliła, że święta Bożego Narodzenia to niezwykle rodzinny czas, w którym samotność doskwiera najbardziej. - Kontakt z bliskimi jest niezwykle ważny, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia a także wzmacnia odporność psychiczną. Jest to szczególnie ważne w okresie Świąt Bożego Narodzenia, które w polskiej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter - przekonuje.

Zwraca uwagę, że z uwagi na pandemię wiele osób pozostaje w izolacji, bez kontaktu z rodzinami i bliskimi. Sytuacja ta ma zazwyczaj miejsce w domach pomocy społecznej, gdzie pensjonariusze od wielu miesięcy nie mają kontaktu z odwiedzającymi.

Jak mówi, przeważnie seniorzy nie dysponują odpowiednimi urządzeniami do połączeń internetowych. To właśnie do takich osób skierowana była akcja terytorialsów "Łączymy na święta". Działania były podejmowane zarówno wśród kombatantów, którzy znajdują się pod opieką żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak również na wniosek zainteresowanych domów pomocy społecznej.

- Terytorialsi umożliwili poprzez łącze internetowe kontakt blisko 40 pensjonariuszom domów pomocy społecznej w Niemojowicach, Drzewicy i Łodzi z ich rodzinami, mieszkającymi w kraju i za granicą. Dzięki temu kilkadziesiąt osób mogło zobaczyć się i porozmawiać z rodziną, której nie widzieli od wielu miesięcy - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że w całym kraju takim wsparciem zostało objętych około tysiąca osób w szpitalach i domach pomocy społecznej.

Jacek Walczak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum