Łódzkie: samorządy rozdają mieszkańcom maseczki ochronne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2020 11:06

Coraz więcej samorządów w regionie łódzkim rozdaje swoim mieszkańcom środki ochrony - m.in maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki. Tak jest m.in. w Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu i Kutnie.

Fot. Shutterstock

Od czwartku 16 kwietnia obowiązywać będą przepisy o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych. To kolejny środek bezpieczeństwa, który ma zapobiegać przenoszeniu koronawirusa, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego patogenu SARS - CoV-2.

W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń, wiele samorządów w województwie łódzkim stara się we własnym zakresie zakupić i rozdać swoim mieszkańcom jak największą liczbę maseczek ochronnych i jednorazowych rękawiczek.

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk chce, aby podczas pandemii koronawirusa wszyscy mieszkańcy mieli środki ochrony przed zakażeniem. W sumie skierniewiczanie mają dostać od urzędników 100 tys. par rękawiczek jednorazowych i 10 tys. maseczek ochronnych. Skierniewice liczą ponad 47 tys. mieszkańców, ale to dopiero pierwsza partia tzw. pakietów ochronnych - poinformowali urzędnicy.

- Podejmujemy wyzwanie wyposażenia jak największej liczby mieszkańców w podstawowe pakiety ochronne. W strunowym woreczku znajduje się maseczka oraz 10 par rękawiczek. Co ważne, maseczki nadają się do dezynfekcji i wielokrotnego użytku - zapewnił prezydent Jażdzyk.

Przy bezpiecznym rozdawaniu maseczek i rękawiczek w Skierniewicach pomagają m.in. urzędnicy magistratu, pracownicy miejskich instytucji i harcerze. W planie dystrybucji pakietów na pierwszym miejscu znaleźli się lokatorzy mieszkań komunalnych i Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W Tomaszowie Mazowieckim Urząd Miasta zamówił około 30 tys. maseczek ochronnych dla mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że są przygotowani, jeśli będzie potrzebnych więcej maseczek. Tomaszów Mazowiecki ma ponad 63 tys. mieszkańców.

Maseczki będą dostarczane przez służby miejskie, wolontariuszy, będzie je można także odebrać w urzędzie miasta po wcześniejszym uzgodnieniu. W pierwszej kolejności maseczki będą rozdawane osobom szczególnie narażonym na zakażenie koronawirusem, czyli seniorom oraz innym osobom z tzw. grupy wysokiego ryzyka. Maseczki można zamawiać dzwoniąc lub wysyłając maila do tomaszowskiego urzędu - telefony: 605 335 693 lub 44 724 26 13; adresy mailowe: wsp@tomaszow-maz.pl. kryzys@tomaszow-maz.pl

Z kolei władze Wielunia zapowiedziały, że zamówiły w lokalnych zakładach 20 tys. maseczek ochronnych. Miasto liczy ok. 23 tys. mieszkańców; ci, którzy złożyli deklarację na odbiór odpadów, dostaną środki ochrony do skrzynek pocztowych.

W Kutnie już pod koniec marca prezydent Zbigniew Burzyński zlecił lokalnym firmom uszycie maseczek wielokrotnego użytku. Władze miasta ogłosiły, że w pierwszej kolejności dostaną je seniorzy.

Są już wstępne deklaracje kilkunastu kolejnych samorządów województwa łódzkiego, których przedstawiciele także chcą rozdawać maseczki swoim mieszkańcom. 

PAP - Hubert Bekrycht

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum