Łódzkie: prof. Jacek Moll kandydatem na honorowego obywatela województwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 07:32

Kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll został kandydatem na honorowego obywatela woj. łódzkiego. Wniosek w tej sprawie zgłosili we wtorek (28 maja) w łódzkim Sejmiku radni z klubu PiS.

Łódzkie: prof. Jacek Moll kandydatem na honorowego obywatela województwa
Prof. Jacek Moll. Fot./źródło: strona internetowa ICZMP w Łodzi

- Prof. dr hab. Jacek Moll to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny, twórca polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W 1990 roku objął funkcję ordynatora Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny - przyp. red.), tworząc ją praktycznie od podstaw. Pracował m.in. nad projektowaniem sztucznych zastawek serca i korekcją wrodzonych wad serca u dzieci - podał lider klubu PiS w łódzkim Sejmiku Piotr Adamczyk na konferencji prasowej we wtorek (28 maja).

Jacek Moll urodził się 6 maja 1949 roku w Poznaniu. Jest synem słynnego prof. Jana Molla, który jako pierwszy w Polsce wykonał - niestety, nieudany - przeszczep serca. Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a potem uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Łodzi. W 1987 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk medycznych; pracował m.in. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Ma na koncie ok. 100 publikacji i jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw lekarskich.

Od lat 90. XX w. kieruje Kliniką Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie wykonuje m.in. operacje korekcji wad serca u najmłodszych dzieci. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Molla była nowatorska operacja wykonana w lipcu 2018 roku - kardiochirurg wszczepił kilkumiesięcznemu chłopcu uszytą własnoręcznie - i śródoperacyjnie - zastawkę mitralną. Jak większość operacji wykonywanych przez prof. Molla był to zabieg ratujący życie.

Jacek Moll jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. wraz z żoną Jadwigą, kierującą Kliniką Kardiologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, otrzymał kilka lat temu Order Uśmiechu.

PAP - Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum