Łódzkie: będzie kolejne Okno Życia

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 11:00

Okno Życia sprawia, że dzieci szybciej trafiają do adopcji, co chroni je przed chorobą sierocą.

Okno w Koszalinie...

Do Okna Życia otwartego we wrześniu ubiegłego roku w Piotrkowie Trybunalskim trafił pierwszy noworodek. Chłopiec waży ok. 3 kg, jest w dobrym stanie. Był zadbany, czysto ubrany. Chłopiec przebywa na oddziale noworodków Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim i czeka na zakończenie procedur, które umożliwią adopcję.

W woj. Łódzkim planowane jest otwarcie kolejnego Okna Życia z inicjatywy łódzkiego Caritasu. Ma rozpocząć swoją działalność 19 marca w domu sióstr urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60 w Łodzi.

Okno Życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo.

Dziecko przechodzi badania w szpitalu, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna. Dzieci z Okna mogą szybko trafić do adopcji.

Jak podaje na swoich stronach Caritas, każde Okno Życia oznaczone jest herbem papieża Jana Pawła II i logo Caritas. Idea stworzenia takich miejsc zrodziła się z inicjatywy Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji krakowskiej przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II.

Pierwsze Okno Życia w Polsce otwarto w Krakowie, w 2006 r. Trafiło tam kilkanaścioro dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum