Łódzkie: ZUS wypłacił 79,5 mln zł na wyprawki szkolne

Autor: • Źródło: PAP11 października 2022 17:16

Prawie wszyscy uprawnieni w Łódzkiem złożyli wniosek o wyprawkę szkolną z programu Dobry Start - wypłacono im łącznie ponad 79,5 mln zł. Do ZUS wpłynęło ponad 199 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujących 275 tys. dzieci. Kto go jeszcze nie złożył, ma czas do końca listopada.

Łódzkie: ZUS wypłacił 79,5 mln zł na wyprawki szkolne
Prawie wszyscy uprawnieni w Łódzkiem złożyli wniosek o wyprawkę szkolną. Fot. Shutterstock

"Niemal każdy zainteresowany złożył już wniosek o wyprawkę szkolną z programu Dobry Start. Kto jeszcze tego nie zrobił, ma czas do końca listopada. W Łódzkiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 199 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujących 275 tys. dzieci. Do tej pory rodzicom z naszego regionu w ramach programu wypłacono ponad 79,5 mln zł" - poinformowała rzeczniczka łódzkiego ZUS Monika Kiełczyńska.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Można złożyć go przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu Dobry Start przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

W całym kraju ZUS wypłacił dotąd ok. 4,4 mln świadczeń na wyprawkę szkolną. Łączna kwota wypłaconych środków przekroczyła już 1,3 mld zł. Wnioski o świadczenie z programu Dobry Start złożono już dla ponad 4,6 mln dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum