Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie: ten kalendarz jest wyjątkowy – pozwala ożywić wspomnienia

Autor: oprac. LJ • Źródło: Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie27 grudnia 2021 10:02

Choroba Alzheimera odbiera pacjentom pamięć. Chcą ją przywrócić na kartach kalendarza. To inicjatywa Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie: ten kalendarz jest wyjątkowy – pozwala ożywić wspomnienia
Pracownicy i podopieczni Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego przygotowali kalendarz na 2022 rok (fot. ŁTA)
  • Podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera, prowadzonego przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie, przygotowali kalendarz na 2022 rok
  • Każdy miesiąc opatrzony jest fotografią-wspomnieniem podopiecznych i pracowników
  • Kalendarz można kupić, a dochód ze sprzedaży pomoże ŁTA w realizacji statutowych zadań

Choroba Alzheimera. Eksperci: strategia dla neurologii nie wystarczy. "Potrzebny osobny plan"

Grażyna oddała mężowi nerkę. Adam żyje dzięki niej. "Nie pamiętam bardziej radosnego momentu w życiu"

Pierwsze święta, uśmiech najbliższych, udane kolonie – do takich wspomnień wraca się z sentymentem. Niektóre przechowujemy w pamięci przez lata, inne ocalały za sprawą fotografii. Te wczesne, dobre wspomnienia szczególne znaczenie mają dla osób chorujących na chorobę Alzheimera.

- Tracą oni pamięć krótkotrwałą, nie zapamiętują bieżących zdarzeń, zapominają fakty z obecnego życia, twarze najbliższych, pamiętają natomiast historie z dzieciństwa i młodości - tłumaczy Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Stąd właśnie pomysł, by w formie kalendarza zamknąć te cenne, zachowane wspomnienia, uwiecznione na fotografiach.

Plan Alzheimerowski dla Polski. RPO: już choruje 300 tys. osób. Za trzy dekady może być prawie milion

Choroba Alzheimera pacjentom odbiera pamięć 

Odszukane w domowych archiwach fotografie podopiecznych ŁTA zostały uzupełnione zdjęciami pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy na co dzień pomagają w spowalnianiu rozwoju choroby.

 – Stare zdjęcia mają za zadanie z jednej strony przypominać, a z innej uświadomić każdemu z nas, że historia życiowa jest indywidualna i dotyczy każdego człowieka bez względu na chorobę – dodaje Maja Maciaszczyk i podkreśla, że takie zdjęcia zawsze wywołują dobre skojarzenia, stają się pretekstem do przywołania w pamięci konkretnych sytuacji czy osób.

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą.

20 miejsc w domu samopomocy prowadzonym przez ŁTA

Na co dzień łódzki ośrodek podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych. Opracowuje też i wydaje podręczniki z zestawami ćwiczeń, które pomagają w codziennej pracy z chorymi, dzięki czemu postęp choroby można nieco spowolnić.

Dom samopomocy prowadzony przez ŁTA dysponuje dwudziestoma miejscami. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Taka kompleksowa pomoc pozwala na spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności fizycznej i psychicznej. Rodzinom chorych umożliwia z kolei kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.

Opracowania graficznego kalendarza podjęła się Marta Maro. Można je kupić za 20 zł przy ul. Przybyszewskiego 111 w Łodzi. Pieniądze zebrane ze sprzedaży kalendarza zostaną wykorzystane na realizację zadań ŁTA.

Chorują na SMA. Ale to nie odbiera im radości życia. "Pracujemy, żyjemy aktywnie, podróżujemy"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum