×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: zmarł prof. Czesław Cierniewski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 października 2013 15:15

W wieku 67 lat zmarł w czwartek (24 października) prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi prof. dr hab. Czesław Cierniewski, członek rzeczywisty PAN, kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Molekularnej i Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łódź: zmarł prof. Czesław Cierniewski
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 października w Kolegiacie w Łasku - poinformowały Uniwersytet Medyczny i łódzki oddział PAN.

Prof. Czesław Cierniewski urodził się 6 kwietnia 1946 roku. W 1970 roku ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie biochemii, a w 1971 roku w zakresie mikrobiologii na Uniwersytecie Łódzkim. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1974 r., a tytuł profesora w 1989 r.

Od 1998 roku był członkiem korespondentem PAN, a od 2010 roku członkiem rzeczywistym PAN. W latach 2003-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Biologii Medycznej PAN, a od 2007 roku był prezesem Łódzkiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Cierniewski był laureatem licznych nagród, m.in.: dwóch indywidualnych Nagród Naukowych Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki, 11 Nagród Naukowych Ministra Zdrowia, stypendystą International Scholar of Howard Hughes Medical Institute, Nagrody im. J. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego za najlepszą pracę wykonaną w kraju (2002 r.) czy Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe (2003 r.)

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Czesław Cierniewski prowadził bardzo aktywną działalność naukowo-organizacyjną. Był m.in. członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej (w latach 1989-1995) i w tym samych latach przewodniczącym Komisji do współpracy naukowej z USA; był też przewodniczącym Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN.

Naukowiec prowadził współpracę międzynarodową z kilkunastoma ośrodkami i był kierownikiem kilkudziesięciu projektów naukowych międzynarodowych i krajowych.

Wyniki badań naukowych przedstawił w 164 pracach opublikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych. Prof. Cierniewski był wychowawcą i opiekunem wielu pokoleń studentów; wypromował 25 doktorów nauk oraz był opiekunem naukowym w sześciu przewodach habilitacyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze