Łódź: zdalny wernisaż i aukcja prac plastycznych osób z chorobą Alzheimera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2020 19:16

Wirtualny wernisaż i aukcja prac podopiecznych środowiskowego domu samopomocy Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego (ŁTA) odbędzie się w poniedziałek (21 września) - w Światowym Dniu Choroby Alzheimera. To kolejne działanie ŁTA, które w czasie pandemii organizowane jest online.

Łódź: zdalny wernisaż i aukcja prac plastycznych osób z chorobą Alzheimera
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie z powodu pandemii zintensyfikowało działalność zdalną, oferując m.in. porady w mediach społecznościowych, e-poradniki i telefoniczne dyżury specjalistów. Do internetu przeniosło też obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera, przypadające 21 września.

- Ten dzień wiele dla nas znaczy. Zależy nam, by jak najwięcej osób poznało skalę i istotę problemu. Dzięki edukacji chorzy mają szansę na lepszą opiekę, a ich bliscy otrzymują wsparcie, którego tak bardzo potrzebują. Nasi podopieczni to osoby starsze, szczególnie narażone na skutki zarażenia, więc zaplanowaną na ten rok wystawę prac przenieśliśmy do sieci - wyjaśniła Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego (ŁTA).

W poniedziałek - na stronie www.alzheimer-lodz.pl - odbędzie się wirtualny wernisaż i aukcja prac podopiecznych środowiskowego domu samopomocy działającego przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. Na wystawie zaprezentowanych będzie blisko 40 prac, wykonanych na zajęciach arteterapii pod kierunkiem Wojciecha Górskiego. Mniejsze formy malowane na płótnie to prace indywidualne - portrety i obrazy o tematyce zwierzęcej. Natomiast duże abstrakcje na kartonie to efekt pracy czteroosobowych zespołów. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rzecz ŁTA.

Zdaniem pracowników ŁTA, powrót do pracy w nowych warunkach i ponowne otwarcie ośrodka nie były łatwe, zwłaszcza że w czasie lockdownu potrzeby pacjentów z otępieniem i ich opiekunów rodzinnych się nie zmieniły, a zapotrzebowanie na pomoc nie zmalało.

- Gdy z powodu pandemii nasz dom dziennego pobytu był zamknięty, pomoc świadczona była jedynie w formie telefonicznych dyżurów pełnionych codziennie przez pracowników ośrodka. W związku z ograniczeniami uruchomiliśmy facebookowy cykl Q&A o chorobach otępiennych, który ma na celu pomoc opiekunom osób chorych w rozwiązywaniu codziennych problemów napotykanych w opiece, ale też podniesienie poziomu wiedzy na temat zespołów otępiennych w społeczeństwie" - dodała Maciaszczyk.

Nowością w działaniu ŁTA są regularne badania przesiewowe w kierunku choroby otępiennej. Do tej pory takie testy były przeprowadzane zwykle dwa razy do roku w postaci jednodniowych akcji. Jednak cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że ŁTA postanowiło świadczyć taką formę pomocy częściej.

- Raz w tygodniu badania będzie wykonywał w ośrodku psycholog. Zachęcamy każdego, kto podejrzewa u siebie lub bliskiej osoby zespół otępienny, by zgłosił się do łódzkiego ośrodka - zaznaczyła Maciaszczyk.

Szacuje się, że w Polsce z chorobą Alzheimera żyje ponad pół miliona osób, a do 2050 roku z jej powodu cierpieć będzie ponad milion Polaków. To jednak tylko część problemu, bo prawie każdy chory ma przynajmniej jednego opiekuna, a często także całą rodzinę, których funkcjonowanie zostaje zmienione przez chorobę bliskiej osoby.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum