×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź zaoferuje pomoc osobom z wypaleniem zawodowym, także lekarzom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 stycznia 2020 16:47

Warsztaty, spotkania z psychologiem i zajęcia sportowe złożą się na program, który miasto Łódź wraz z firmą HRP przygotowało dla cierpiących na wypalenie zawodowe mieszkańców. Koszt projektu, z którego ma skorzystać 900 osób, to 2 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z UE.

Łódź zaoferuje pomoc osobom z wypaleniem zawodowym, także lekarzom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To kolejny program, który będziemy realizować z firmą HRP. Tym razem przeznaczony dla osób aktywnych zawodowo, które borykają się z objawami stresu, wypalenia zawodowego, braku motywacji. Będziemy temu przeciwdziałać na trzech płaszczyznach - poprzez konsultacje z psychologiem, relaksujące zajęcia sportowe oraz naukę walki ze stresem. Program zaczynamy 27 stycznia i będziemy kontynuować do końca 2022 r. Dzięki współpracy z firmą HRP pozyskaliśmy na ten cel 2 mln zł - podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na konferencji prasowej w środę.

Zaznaczył, że z projektu "Przepis na zdrowie" może skorzystać ok. 900 osób w wieku od 15 do 75 lat, przy czym podczas naboru w szczególny sposób premiowane" będą osoby niepełnosprawne, po 50. roku życia i kobiety.

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które w Polsce jest jeszcze mało znane. Dotyka głównie te osoby, które mają bardzo intensywne relacje zawodowe - im większe zaangażowanie w pracę, tym większe wypalenie. Z tym zaburzeniem zmagają się często lekarze, nauczyciele, pedagodzy, urzędnicy, ale też osoby, których praca wiąże się z dużą monotonią, np. kobiety wychowujące dzieci czy kierowcy autobusów - wyjaśnił psycholog dr Artur Juczyński.

Według przytoczonych przez niego danych po kilku latach pracy zawodowej objawy wypalenia obserwuje się u 30 proc. osób, a po kilkunastu latach odczuwa je ponad połowa pracowników. Wypalenie zawodowe często może prowadzić do depresji.

- To proces, który sam nie ustępuje. Osoba z wypaleniem zawodowym funkcjonuje jak samochód z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Jakoś jedzie do przodu, ale mocno się przy tym zużywa i na tym cierpi - dodał psycholog.

Rekrutacja będzie prowadzona cyklicznie przez cały czas trwania projektu. Rusza od 27 stycznia (w poniedziałki, wtorki i piątki) i potrwa do 2022 r. Aby wziąć udział w projekcie, należy zgłosić się do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47. Kwalifikacja prowadzona jest przez psychologów na podstawie prostego formularza, który wypełnia kandydat.

Na każdym etapie projektu organizatorzy zapewniają uczestnikom wsparcie psychologiczne. Oferują 10 spotkań warsztatowych w 4-8-osobowych grupach. Każde trwa po 2 godziny. Jak wyjaśniła Malwina Graczykowska z firmy HRP, dotyczyć one będą m.in. walki ze stresem, zarządzania czasem, radzenia sobie z emocjami. Każdy z uczestników będzie miał zapewnione co najmniej 4 indywidualne spotkania z psychologiem i do 8 zajęć sportowych - do wyboru będą m.in. kręgle, aerobik i basen.

Cały cykl potrwa około 3 miesięcy i zostanie podsumowany 1,5-godzinnym spotkaniem z psychologiem. Jeśli osoba uczestnicząca w kursie będzie wymagała dalszej terapii, dostanie informację, gdzie powinna szukać pomocy. Organizatorzy obiecują pokrycie kosztów opieki nad osobą, którą np. uczestnik opiekuje się na co dzień i na stałe. Terminy zajęć mają być dostosowywane do możliwości czasowych uczestników zarówno pod kątem dni czy godzin, jak i intensywności.

Projekt prowadzony będzie jednocześnie w pięciu dzielnicach miasta - przy miejskich poradniach oraz centrach seniora - tak, by uczestnicy mieli jak najbliżej na spotkania i warsztaty: przy ul. Cieszkowskiego 6, Libelta 16, Szpitalnej 6, Leczniczej 6 i w jednej z poradni zdrowia na Polesiu.

Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum