Łódź w czerwonej strefie: najwięcej kar za odkryte nosy i usta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 października 2020 14:50

Pierwszego dnia obowiązywania w Łodzi tzw. czerwonej strefy policjanci za nierespektowanie obowiązujących przepisów najczęściej karali za łamanie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Ujawniono też kilka przypadków zbyt dużych zgromadzeń.

Łódź w czerwonej strefie: najwięcej kar za odkryte nosy i usta
Łódź w sobotę znalazła się w tzw. czerwonej strefie z najsurowszymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Fot. Shutterstock

Łódź w sobotę znalazła się w tzw. czerwonej strefie z najsurowszymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. W związku z tym obowiązuje wiele nowych regulacji, dotyczących m.in.: nakazu zakrywania nosa i ust także w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, ograniczenia liczby osób w kościołach, transporcie publicznym oraz w sklepach, czy zakazu zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób.

Jak poinformowała PAP podkom. Aneta Sobieraj z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, w sobotę najwięcej interwencji funkcjonariuszy dotyczyła nieprzestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

- Za nieprzestrzeganie tego przepisu policjanci na terenie miasta wystawili ponad 50 mandatów i skierowali 19 wniosków do sądu. Pouczyli też prawie 30 osób. Wcześniej więcej było pouczeń i mniej mandatów. Teraz jednak kary są bardziej surowe, ponieważ po tylu miesiącach trwania epidemii tłumaczenie się nieznajomością tego obowiązku lub zapomnieniem maseczki nie jest już usprawiedliwieniem - wyjaśniła podkom. Sobieraj.

Dodała, że w sobotę policjanci ujawnili w Łodzi też pięć zbyt dużych zgromadzeń. W przypadku jednej interwencji skończyło się na pouczeniu, a w czterech skierowano wnioski do sądu.

- Nie mieliśmy natomiast żadnych uwag do przemieszczania się osób w transporcie zbiorowym - dodała policjantka.

W woj. łódzkim oprócz Łodzi w strefie czerwonej są też Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiaty: łódzki wschodni, piotrkowski, bełchatowski, brzeziński, łowicki, pabianicki, pajęczański, radomszczański i wieluński.

W całym regionie policjanci za łamanie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej w sobotę wystawali łącznie 300 mandatów, skierowali do sądu 43 wnioski o ukaranie oraz pouczyli 100 osób.

Służby wojewody w niedzielę poinformowały o 584 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w Łódzkiem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W regionie zakażone jest 6 tys. 029 osób, w tym najwięcej w Łodzi (1 tys. 910) i w powiatach: bełchatowskim (532), radomszczańskim (366) i pabianickim (294). Od początku epidemii zmarły 324 osoby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum