Łódź: tu również demonstrowali poparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2018 20:03

Kilkadziesiąt osób demonstrowało w niedzielę (6 maja) na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, wyrażając w ten sposób poparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów, którzy od ponad dwóch tygodni protestują w Sejmie. Podkreślano, że potrzebne są rozwiązania systemowe.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Demonstrujący w niedzielne popołudnie zebrali się przed mieszczącą się przy głównym łódzkim deptaku lokalną siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Uczestnicy pikiety - wśród których było wiele osób niepełnosprawnych, ich bliskich i opiekunów oraz działaczy ruchów społecznych - trzymali w rękach transparenty z napisami: "Wspieramy protestujących w Sejmie", "Popieramy protest", "Polska dla wszystkich", "Brak serca to kalectwo".

Jak tłumaczyli organizatorzy manifestacji, w ten sposób chcieli wyrazić poparcie dla protestujących w Sejmie osób z niepełnosprawnościami w walce o godne życie i upomnieć się o poważne traktowanie ich przez polskie władze.

Mama kilkuletniego Krzysia z autyzmem mówiła, że solidaryzuje się protestującymi w Sejmie. Jak podkreśliła, ich postulaty nie są wygórowane. - Ktokolwiek nazwałby je roszczeniowymi, ten powinien spróbować zamienić się ze strajkującymi matkami. Dzięki temu strajkowi wiele problemów, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne, ujrzało światło dzienne, jest też zainteresowanie mediów i może wreszcie sprawą zajmą się też na poważnie politycy - tłumaczyła pani Anna.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Kolejny postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z jej stopniowym podwyższaniem do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Projekt w tej sprawie przyjął już rząd.

W poniedziałek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Według rządu zaproponowane w nim rozwiązania zagwarantują niepełnosprawnym ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację.

 Bartłomiej Pawlak (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum