Łódź: seks pod specjalną opieką

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 12:32

Badania i rozmowy przeprowadzane w Łodzi z kobietami świadczącymi usługi seksualne na ulicy pokazują, że poziom wiedzy na temat HIV jest wśród nich niski. To ma się wkrótce zmienić.

Łódź: seks pod specjalną opieką

Szacuje się, że  tylko w łódzkim śródmieściu około 100 kobiet świadczy usługi seksualne. Z informacji zdobywanych podczas akcji edukacyjnych prowadzonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy "Słyszę serce" z Łodzi wynika, że część nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń zdrowotnych, takich jak HIV, HBV oraz HCV. Część je bagatelizuje.

W rezultacie kobiety ryzykują zakażenie siebie oraz swoich klientów.

W celu zwiększenia ich świadomości zdrowotnej oraz wspierania i motywowania do zmiany zachowań na bardziej bezpieczne przygotowano specjalny projekt edukacyjny.  Środki na jego realizację pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu "Słyszę serce" przez Gilead Sciences Poland w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Głównym elementem projektu będą bezpośrednie działania prowadzone w środowisku kobiet oferujących usługi seksualne na łódzkich ulicach. Streetworkerzy ze Stowarzyszenia będą z nimi rozmawiać i edukować poprzez dystrybucję prezerwatyw, ulotek oraz materiałów dotyczących HIV/AIDS i ryzykownych zachowań seksualnych. Dyżury uliczne pracowników Stowarzyszenia będą odbywać się w każdy poniedziałek od marca do początku listopada.

- Najważniejszym założeniem projektu jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się HIV oraz zwiększanie dostępu do informacji o instytucjach świadczących specjalistyczną pomoc osobom najczęściej podejmującym ryzykowne zachowania seksualne - informuje Tadeusz Adamus, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomocy "Słyszę serce".

Kobiety świadczące usługi seksualne na ulicy są szczególnie narażone na podejmowanie ryzykownych zachowań. Do tego dochodzi skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych i częste konflikty z prawem. Wszystko to buduje w nich poczucie wyobcowania i wykluczenia. Co z kolei nakręca spiralę dalszych ryzykownych zachowań. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum