Łódź: rodzice dzieci z autyzmem stworzyli wyjątkowy kalendarz na 2016 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2015 13:14

Kalendarz "Rodzice mówią: Anioły są wśród nas", na którego stronach znalazły się fotografie rodziców dzieci z autyzmem, wydała łódzka Fundacja Jaś i Małgosia. W ten sposób rodzice dzieci z autyzmem dziękują swoim bliskim za codzienne wsparcie i pomoc.

 Łódź: rodzice dzieci z autyzmem stworzyli wyjątkowy kalendarz na 2016 r.
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Według przedstawicieli Fundacji szacuje się, że w Polsce już u co setnego dziecka diagnozuje się autyzm.

Rodzice dzieci z autyzmem z Fundacji JiM stworzyli wyjątkowy kalendarz na 2016 rok - występują w nim wraz ze swoimi dziećmi, a każdy kolejny miesiąc kalendarza to kolejne wyrazy wdzięczności dla - jak napisali - "Aniołów", którzy niosą im codzienne wsparcie i pomoc. Ich "Anioły" to babcie i dziadkowie, żony i mężowie, przyjaciele i przyjaciółki, córki, synowie, rodzice.

- Dzięki ich bliskości, wyrozumiałości, wsparciu, miłości czy przyjaźni rodzice dzieci z autyzmem pokonują łatwiej codzienne trudności - podkreśla Karolina Rybus z Fundacji.

Jest to już czwarty kalendarz wydany przez Fundację. Każdej edycji przewodzi inna idea - wspólnym mianownikiem jest jednak autyzm. - Fundacja JiM w ten sposób oswaja opinię publiczną z tym schorzeniem, a właściwie grupą schorzeń. Bo autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym - podkreśla Rybus.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe i nie potrafią zapanować nad swymi emocjami; jednocześnie często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić. Zdają sobie także sprawę ze swojej inności.

Według Fundacji JiM autyzm diagnozuje się obecnie w Polsce u jednego dziecka na 100; według innych szacunków może to być jedno na ok. 300 dzieci. Dokładnych danych nie ma, ale liczbę autystycznych dzieci w Polsce szacuje się na kilkanaście tysięcy.

Fundacja od wielu lat pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzicom i opiekunom. Szkoli także nauczycieli i terapeutów oraz organizuje opiekunów w Kluby Rodziców JiM, których jest niemal 20 w całym kraju. Obecnie prawie 1500 dzieci korzysta z pomocy w łódzkim Centrum Terapii JiM, przyjeżdżając z rodzicami na zajęcia z odległych zakątków Polski. Dorosłe osoby niepełnosprawne mają również do dyspozycji warsztaty terapii zajęciowej.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W lipcu 2013 r. Sejm uchwalił "Kartę Praw Osób z Autyzmem". Znajdują się w niej m.in. zapisy o prawie do pełnego rozwinięcia własnych możliwości i wykorzystania szans życiowych, a także o prawie "do łatwo dostępnej, bezpłatnej i adekwatnej edukacji".

Według specjalistów jednym z największych problemów w Polsce jest wciąż brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają objawów, wydłużając czas prawidłowej diagnozy, a - zdaniem specjalistów - tylko wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają szansę na samodzielność.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum