PAP/Rynek Zdrowia | 19-10-2011 17:07

Łódź: protest ratowników medycznych przed Urzędem Wojewódzkim

Ponad sto osób demonstrowało w środę (12 października) przed siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, domagając się zmian w traktowaniu ratowników medycznych. Swoje postulaty kierowali do premiera, ministra zdrowia i wojewody łódzkiego. Zapowiedzieli kolejne manifestacje.

- Ta manifestacja jest pokojowa, ale zapewniam panią wojewodę i premiera, że jeżeli nasze postulaty nie będą spełnione, to po raz drugi poproszę o wsparcie górników z Sierpnia'80. Jesteśmy też zdecydowani zatrzymać karetki w całej Polsce i ogłosić pogotowie strajkowe - mówił Janusz Głębski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych.

Protestujący nie zgadzają się m.in. z udziałem prywatnych firm w przetargach w ratownictwie medycznym, chcą przywrócenia w karetkach ratowniczych 3-osobowych zespołów. 

Podczas środowego protestu pracowników medycznych wspierało m.in. kilkudziesięciu górników z Sierpnia'80. Demonstranci mieli ze sobą związkowe flagi i transparenty. Na jednym z nich był napis: "Precz prywatnym firmom w ratownictwie medycznym". 

Protestujący zarzucali też wojewodzie łódzkiemu Jolancie Chełmińskiej m.in. opieszałość przy rozpisaniu konkursu na ratownictwo medyczne na rok 2012 i kolejne lata.

- Nie może tak być, że po wielokrotnych rozmowach z panią wojewodą do tej pory nie jest rozpisany konkurs na ratownictwo medyczne. Inne województwa mają już ten temat zapięty i pracują na wyższych stawkach. W marcu miną trzy lata, jak nasza stacja pracuje na starych stawkach, pomniejszonych na dobokaretce o 40 zł - przekonywał Głębski.  

Dyrektor biura wojewody Marcin Szmaja w rozmowie z PAP powiedział, że konkury na ratownictwo medyczne na rok 2012 i lata późniejsze będą rozpisane jak tylko zaktualizowane zostanie zarządzenie prezesa NFZ regulujące sprawy przebiegu takich konkursów. 

Wyjaśnił też, że obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość funkcjonowania dwóch osób w zespole ratowniczym i dlatego takie zespoły jeżdżą na terenie woj. łódzkiego.