Łódź: program dla dzieci z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2014 16:33

"Muzeum chce Cię poznać" - pod takim hasłem Muzeum Miasta Łodzi przygotowało program skierowany do dzieci z autyzmem, ich rodzeństwa oraz rodziców. To cykl spotkań, które mają stopniowo wprowadzać dzieci dotknięte autyzmem w świat muzealnych ekspozycji.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić.

W kwietniu obchodzony jest Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Muzeum Miasta Łodzi przygotowało z tej okazji specjalny program, w ramach którego zapewnia cykl czterech bezpłatnych wizyt dla dzieci z autyzmem, ich rodzeństwa, a także rodziców lub opiekunów.

Jak poinformowała PAP Matylda Cygan z Muzeum, podczas wizyt specjalnie przygotowany przewodnik stopniowo wprowadzi dziecko dotknięte autyzmem w świat zabytkowych wnętrz muzeum - Pałacu Poznańskich oraz muzealnych ekspozycji.

Podczas pierwszej wizyty dziecko zapozna się tylko z samą placówką i jej elementami, tj. kasą muzealną, szatnią, przewodnikiem czy eksponatami.

- Podczas tego spotkania celowo nie zamierzamy przekazywać dziecku większej ilości informacji, proponować ćwiczeń lub zadań. Spacer przez sale ekspozycyjne urozmaicony będzie poszukiwaniami pluszowej postaci „Superkustosza” i zabawą - wyjaśniła Cygan.

Następne spotkania, które odbywać się będą już w poznanej przez dziecko przestrzeni, będą mieć większy walor edukacyjny. Pracownicy muzeum proponować będą dostosowane do potrzeb dzieci wyzwania edukacyjne, rozwijające zdolności ogólnorozwojowe. Będą jednocześnie starali się przekazać wiedzę o muzeum, historii i Łodzi.

W przygotowaniu wizyty dziecka w muzeum powinni wziąć udział także jego rodzice. Mogą to zrobić poprzez wydrukowanie znajdujących się na stronie internetowej placówki książeczek, które są elementem opracowanego przez specjalistę programu i przedstawiają scenariusze spotkań w formie fotografii oraz prostych podpisów.

Zdaniem przedstawicieli placówki, wcześniejsze zapoznanie dziecka z planowanym przebiegiem wizyty może pomóc uniknąć niepokoju towarzyszącego oswajaniu nowych miejsc i sytuacji. Zwiedzanie łódzkiego muzeum w ramach tego programu może odbywać się w dowolnym terminie - w dniach i godzinach otwarcia ekspozycji. Konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie i rezerwacja terminu zajęć.

W Łodzi od lat działa Fundacja Jaś i Małgosia, która pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzicom i opiekunom. Fundacja prowadzi Centrum Terapii, pod opieką którego jest obecnie ponad 1000 dzieci z całej Polski. Szkoli także nauczycieli i terapeutów oraz organizuje rodziców w Kluby Autyzm HELP.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. Według szacunków w Polsce zaburzenie to dotyka obecnie co najmniej jedno na 300 dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum