Łódź: niepełnosprawny kolarz przemierzy Polskę rowerem i kajakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2014 13:49

Niepełnosprawny kolarz z podłódzkich Pabianic Krzysztof Jarzębski wyruszył w poniedziałek (23 czerwca) z Łodzi w podróż dookoła Polski. Rowerem i kajakiem ma zamiar pokonać ponad 1,5 tys. km.

Krzysztof Jarzębski w przeszłości uprawiał dziesięciobój. W 1990 r. zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy. W wyniku choroby stracił obie nogi.

Po długotrwałym leczeniu powrócił do sportu. Najpierw ścigał się na wózku inwalidzkim, potem dzięki determinacji, z jaką pokonywał coraz dłuższe trasy, otrzymał od sponsorów pierwszy handbike (trójkołowy wyczynowy rower napędzany siłą rąk).

Jak zaznaczył przed startem Jarzębski, jego wyprawa w ramach akcji "Sprawni Niepełnosprawni" ma na celu pokazanie, że osoba niepełnosprawna może, a nawet powinna, podejmować wyzwania. - Po raz pierwszy od 20 lat wziąłem do ręki wiosła, bo chcę zasygnalizować, że możliwości uprawiania sportu przez niepełnosprawnych jest wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie - podkreślił.

Kolarz z Pabianic w poniedziałek (23 czerwca) chce pokonać 240 km i dotrzeć do Krakowa. Następnego dnia wyruszy kajakiem do Gdańska. Dystans 900 km ma zamiar przepłynąć w 9 dni. Z Gdańska powróci do Łodzi rowerem. W ciągu dwóch dni pokona 400 km.

Jarzębski regularnie startuje w mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych. Ma też na koncie liczne wyczyny i rekordy, m.in. w 2011 r. w 10 dni przejechał odległość 2,6 tys. km z Aten do Warszawy, a rok później ponad 4,6 tys. km z zachodniego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W czasie wyprawy w USA skradziono mu handbike'a, więc kolejną trasę - z Berlina do Łodzi pokonał na zwykłym wózku inwalidzkim. Na nowym trójkołowym rowerze - uzyskanym m.in. dzięki społecznej akcji "Rower dla Krzyśka" - odbył podróż dookoła Europy i zdobył dwa brązowe i jeden srebrny medal na mistrzostwach osób niepełnosprawnych w 2013 r. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum