Łódź: lekarze zastanawiają się jak zoperować kobietę ważącą 250 kg

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2009 12:11

Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi zastanawiają się jak zoperować kobietę ważącą 250 kg. Lekarze boją się, że stół operacyjny przystosowany do obciążenia 200 kg - nie wytrzyma.

Zdaniem lekarzy zabieg nie jest skomplikowany. Pacjentka zgłosiła się z pękniętą panewką kości udowej. Jednak warunki techniczne wstrzymują operację - donosi Gazeta Wyborcza.

- Jeszcze nie mieliśmy takiego problemu. Wciąż nie wiemy, czy możemy tę kobietę bezpiecznie położyć na stole operacyjnym. Wszystko dlatego, że pacjentka waży około 250 kilo - mówi Adriana Sikora, rzecznik szpitala.

Kobieta została przywieziona do szpitala przez strażaków na spacjalnym kocu. Wezwali ich na pomoc ratownicy pogotowia, bo sami nie mogli dać rady z podniesieniem tak dużego ciężaru. Szpitalne łóżko wytrzymuje, ale wózki już nie. Do wożenia kobiety na opatrunki ściągnięto specjalne urządzenie. Do rozwiązania została sprawa stołu operacyjnego. Ortopedzi boją się, że nie wytrzyma obciążenia.

Podczas operacji pacjentka mogłaby spaść ze stołu, doznając jeszcze większych obrażeń niż te z jakimi przywieziono ją do placówki.

- Stół operacyjny, to nie jest zwykły mebel. Jest sterowany elektronicznie po to, by go odpowiednio nachylić czy zagiąć. Dlatego zastanawiamy się, czy nawet jeśli stół wytrzyma, wszystko będzie działało. Według dokumentacji, producent nie gwarantuje, prawidłowej pracy przy obciążeniu powyżej 200 kilo - dodaje Sikora.

Na razie pacjentka leży na wyciągu, a szpital pyta firmę, od której kupiła stoły operacyjne, jak bezpiecznie przeprowadzić zabieg - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum