Łódź: dzięki "Podszeptom" niewidomi samodzielnie w muzeum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2013 15:37

System "Podszepty", który umożliwia samodzielne zwiedzanie obiektu osobom słabowidzącym i niewidomym zaprezentowano w środę (9 października) w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi. Według łódzkich muzealników to pierwszy taki system w Polsce.

Łódź: dzięki "Podszeptom" niewidomi samodzielnie w muzeum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samodzielne zwiedzanie możliwe jest dzięki nadajnikom, które pracownicy muzeum mocują do lasek niewidomych lub słabowidzących. Każda z tych osób otrzymuje też słuchawki i audioprzewodnik. Przy dziełach sztuki zainstalowane są specjalne urządzenia, które przekazują do słuchawek sygnał radiowy, a ten uruchamia audiodeskrypcję, czyli opis dzieła. Zwiedzający usłyszą też praktyczne informacje o wystawie, gdzie są schody czy toaleta.

Jak zapewniają pracownicy muzeum system "Podszepty" pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na swobodne i bezpieczne poruszanie się nie tylko po Pałacu, ale także po dawnej powozowni, gdzie znajduje się obecnie Galeria Sztuki Dawnej oraz ogrodzie. Projekt udostępniony ma być zwiedzającym od soboty 12 października.

Pałac Herbsta został zbudowany w 1875 roku dla łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i jego żony Matyldy, córki łódzkiego króla bawełny - Karola Scheiblera. W 1976 roku obiekt przejęło Muzeum Sztuki, by po kilku latach stworzyć tam swój oddział, w którym prezentuje fabrykanckie wnętrza oraz sztukę dawną. We wrześniu tego roku - po ponad dwuletnim remoncie - Muzeum Pałac Herbsta zostało udostępnione zwiedzającym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze