Łódź: dzieci dostają protezy ręki z drukarki 3D

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2019 10:02

Ponad 70 osób, które urodziły się bez rąk lub straciły je w wypadku, otrzymało już za darmo protezy przedramion i dłonie wydrukowane na drukarce 3D. Urządzenia trafiają głównie do dzieci, których rodziców nie stać na profesjonalne protezy ręki.

Łódź: dzieci dostają protezy ręki z drukarki 3D
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy Anna Ślusarczyk z Centrum Druku 3D, firmy działającej w Inkubatorze Bionanoparku w Łodzi, szefowa Fundacji e-Nable Polska, proces wytworzenia wydrukowanej w technice 3D ręki jest prosty.

Najpierw wykonuje się pomiary. Następnie ustala się z odbiorcą, który z dostępnych modeli ręki wybiera. Używa się wielowarstwowego druku różnymi kolorami. Czas wykonania tego rodzaju protezy ręki wynosi średnio 1-2 dni. Sam montaż zajmuje kilka godzin.

Ręce 3D nie są protezami ortopedycznymi. Ich przeznaczeniem jest wykształcenie u dzieci podstawowych odruchów zginania w stawach, które mogą wpłynąć na przyspieszenie późniejszej rehabilitacji. 

Łódzka firma drukuje ręce dla e-Nable Polska będącej częścią światowej społeczności wolontariuszy, którzy używają technologii druku 3D, aby ofiarować dłonie dzieciom, które utraciły je w wyniku choroby lub wypadku. Pomogli już ponad 70 osobom.

Więcej: expressilustrowany.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum