Łódź: bonifratrzy świętują cztery wieki bytności w Polsce
400. rocznicę obecności zakonu w Polsce i 70. działalności szpitala św. Jana Bożego obchodzili 26 i 27 września łódzcy bonifratrzy.

Po mszy, uroczystość przeniosła się na teren Szpitala Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Odsłonięto tam tablicę pamiątkową, a arcybiskup Władysław Ziółek poświęcił budynek przychodni i blok operacyjny. Niedzielę bracia poświęcili na pomoc medyczną dla bezdomnych – donosi Polska Dziennik Łódzki.
Bonifratrzy w Łodzi są już prawie od 80 lat. Tuż przed wojną udało im się otworzyć szpital, zajęty przez Niemców i upaństwowiony. Do bonifratrów lecznica wróciła w 2000 r.
Oprócz szpitala działa też apteka, punkt wydawania posiłków oraz przychodnia. Opiekuje się nimi 12 zakonników. Tylko część jest lekarzami, pozostali to pielęgniarze i fizykoterapeuci.
Specjalnością łódzkich braci są zioła, których receptury przywieźli ze sobą po II wojnie światowej bonifratrzy z Wilna.
Założyciel Zakonu Bonifratrów św. Jan Boży żył i działał w XVI wieku w Hiszpanii. W historii medycyny znany jest jako prekursor współczesnego szpitalnictwa. Z jego dzieła wyrósł Zakon Bonifratrów. Bonifratrzy od ponad czterystu lat pełnią posługę samarytańską wobec chorych i potrzebujących. Pracują w szpitalach, domach opieki, zajmują się ziołolecznictwem.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)