×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: animacje w opracowaniu dla niewidomych i niedowidzących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 stycznia 2014 15:01

15 filmów wyprodukowanych w łódzkim Se-ma-forze oraz 13 odcinków, czyli cała pierwsza seria serialu dla dzieci "Parauszek i Przyjaciele" , zostało opracowanych w wersji dla osób niewidomych i niedowidzących.

Łódź: animacje w opracowaniu dla niewidomych i niedowidzących
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwszy trzydniowy cykl pokazów tych filmów poddanych audiodeskrypcji odbędzie się w dniach 24-26 stycznia w kinie przy Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi. Pokazy są elementem projektu "Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją".

- To pierwszy w Polsce tak szeroko zakrojony projekt uwzględniający audiodeskrypcję filmu animowanego, począwszy od historii animacji, poprzez artystyczne krótkie metraże aż po najnowsze produkcje dla dzieci - poinformowała PAP rzeczniczka Se-ma-fora Marta Mękarska.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Audiodeskrypcja, która od kilku lat popularyzuje tę formę odbioru sztuki przez osoby niewidome.

Od marca do września ub. roku trwało przygotowanie skryptów, na podstawie których dokonano nagrań w studiu dźwiękowym łódzkiego studia. W sumie procesowi audiodeskrypcji poddano 15 filmów wyprodukowanych w Se-ma-forze oraz 13 odcinków "Parauszka i Przyjaciół". W nagraniach wzięli udział aktorzy: Patryk Steczek, Masza Steczek, Wojciech Poradowski, Michał Staszczak i Jacek Łuczak.

Według wiceprezes Fundacji Barbary Szymańskiej, audiodeskrypcje zostały stworzone tak, by widz niewidomy mógł zapomnieć, że słucha, a obrazy automatycznie pojawiały się w jego wyobraźni. 

- Jest to możliwe zarówno poprzez odpowiednią kompozycję treści samej audiodeskrypcji, którą tworzyliśmy z osobami na stałe współpracującymi z Fundacją, jak i poprzez nagranie i odpowiednią synchronizację z dźwiękiem w filmie - wyjaśniła Szymańska.

Według niej realizacja projektu przyczyniła się również do rozwoju samego procesu, a praca z realizatorem Piotrem Kubiakiem pozwoliła wdrożyć i wypracować innowacyjne rozwiązania audiodeskrypcji.

- Wtopienie jej w ścieżkę dźwiękową filmu, tak by współgrała z muzyką i efektami dźwiękowymi, ale również była głośniejsza w chwili zbliżeń i nieco wyciszała się w miarę oddalania, ukazywała repetycje ujęć poprzez automatyczne powtórzenia tej samej frazy, to godziny wymagającej pracy w studiu nagrań Se-ma-fora - przyznała Szymańska, która jako specjalista i osoba niewidoma także brała udział w nagraniach.

W projekcjach mogą też wziąć udział pełnosprawni widzowie, ponieważ audiodeskrypcja odbywa się poprzez słuchawki. Udział w pokazach jest bezpłatny. W studiu dźwiękowym Se-ma-fora trwają nagrania kolejnych filmów. Projekt "Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją" o wartości ponad 50 tys. zł, dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze