Łódź: aktorzy będą uczyć młodych lekarzy komunikacji z pacjentem

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2018 08:45

Podczas warsztatów w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi aktorzy będą się wcielać w pacjentów. Inicjatorem warsztatów jest młody lekarz, który doskonale wie, że czasem trudniej jest umiejętnie przekazać pacjentowi poważną diagnozę, niż go leczyć.

W czasie studiów niewiele zajęć poświęca się budowaniu relacji lekarza z pacjentem. Fot. Alex Proimos/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Warsztaty pt. ''Jak rozmawiać z pacjentem?''odbędą się w łódzkiej izbie lekarskiej 14 kwietnia. Ich inicjatorem jest młody lekarz Mateusz Kowalczyk. W rozmowie z Dziennikiem Łódzkim wkazuje, że w czasie studiów niewiele zajęć poświęcano budowaniu relacji lekarza z pacjentem.

- A my tuż po studiach trafiamy na pierwszą linię frontu, czyli do nocnej pomocy medycznej, przychodni lub karetki, gdzie zachowania pacjentów są bardzo skrajne. Ale w tych warsztatach chodzi nie tylko o radzenie sobie w ekstremalnych sytuacjach reakcji pacjenta, a również o umiejętne przekazywanie trudnej diagnozy - mówi Kowalczyk.

Łódzki lekarz na co dzień pracuje w oddziale psychiatrycznym, więc zdaje sobie sprawę, że umiejętna rozmowa z pacjentem to także część właściwej terapii. Warsztaty zaczną się krótką częścią teoretyczną, podczas której o swoich doświadczeniach opowiedzą prof. Dariusz Moczulski, szef kliniki chorób wewnętrznych i nefrodiabetologii w szpitalu im. WAM oraz dr Janusz Janczukowicz z Centrum Edukacji Medycznej.

Później uczestnicy warsztatów zostaną podzieleni na dwie grupy, a każdy z lekarzy wylosuje przykładowe sytuacje do odegrania.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum