Łódź: afgański policjant otrzymał protezy w polskim szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 16:29

Afgański policjant kpt. Ahmad Zia, który w ub. roku stracił obie nogi, otrzymał w środę (19 marca) w Łodzi protezy. Od czwartku Afgańczyk rozpocznie w Centralnym Szpitalu Weteranów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rehabilitację z protezami.

Zia był dowódcą policyjnych posterunków w prowincji Ghazani w Afganistanie, gdzie znajduje się główna baza misji polskich żołnierzy w tym kraju. W czerwcu ubiegłego roku samochód kapitana wjechał na minę pułapkę. 

Po serii operacji w szpitalu prowincjonalnym Zia trafił do polskiego szpitala polowego w Ghazni. Lekarzom udało się uratować jego życie, jednak trzeba było amputować obie nogi. Kapitan starał się wrócić do służby, jednak w rany wdała się infekcja i jego stan się pogorszył. Aby ratować jego życie zdecydowano, że będzie leczony i rehabilitowany w Polsce.

Po przywiezieniu Zii do Polski jego leczenie odbyło się najpierw w X Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, później pacjent został przewieziony do Centralnego Szpitala Weteranów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W Łodzi znajduje się też firma specjalizująca się w protezowaniu tego typu przypadków, która wykonała protezy dla Afgańczyka, i która od lat współpracuje ze szpitalem. 

Firma zadeklarowała gotowość wykonania nowoczesnych i nie wymagających specjalnej obsługi protez, które nie zawiodą w afgańskich warunkach. Wcześniej firma m.in. zrobiła protezę dla Jana Meli na jego wyprawę na Biegun Północny. 

Jak poinformował rzecznik łódzkiego szpitala Jacek Dudek w środę odbyła się pierwsza przymiarka protez. Udało się je dopasować i od czwartku pacjent będzie mógł z nimi rozpocząć rehabilitację. 

Pieniądze na pobyt w Polsce kpt. Zii, w tym koszty leczenia, zakup protez dostosowanych do warunków afgańskich oraz rehabilitację pacjenta zbiera Fundacja Valetudinaria, której głównym celem jest wspieranie wojskowej służby zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum