Łódź. Zakażony koronawirusem Brytyjczyk sfałszował test na COVID-19. Wpadł na lotnisku

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP07 września 2021 12:28

Straż Graniczna zatrzymała Brytyjczyka, który na lotnisku w Łodzi chciał wsiąść do samolotu. 39-latek był zakażony koronawirusem, ale aby wejść na pokład, sfałszował test na COVID-19.

Brytyjczyk sfałszował wynik testu na Covid-19. Chciał wsiąść do samolotu w Łodzi Fot. Shutterstock
  • Na lotnisku w Łodzi Straż Graniczna zatrzymała Brytyjczyka, który sfałszował test na COVID-19
  • Mężczyzna zakażony koronawirusem powinien przebywać na kwarantannie 
  • Obywatel Wielkiej Brytanii chciał wrócić do Anglii i próbował wsiąść do samolotu
  • Niedoszły pasażer otrzymał mandat 500 zł. Za stworzenie realnego zagrożenia dla życia lub zdrowia grozi mu kara więzienia od 6 miesięcy do lat 8

Łódź. Brytyjczyk ze sfałszowanym testem na Covid-19 chciał polecieć do Anglii

Brytyjczyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas odprawy paszportowej przed poniedziałkowym lotem z Łodzi do Nottingham w Anglii, o czym poinformowała rzeczniczka Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dagmara Bielec-Janas.

Mężczyzna przyleciał do Polski trzy dni wcześniej, okazując zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19. Według procedury sanitarnej taki dokument zwalniał podróżnego z przymusowej kwarantanny na terytorium Polski, jednak przy powrocie do Wielkiej Brytanii podróżny zobowiązany jest posiadać aktualny test na COVID-19 wykonany 72 godziny przed przylotem.

- 39-latek poddał się testowi, który akurat w jego przypadku wyszedł pozytywny. Jak oświadczył, kierując się chęcią szybkiego powrotu do domu, postanowił przerobić wydruk testu, zmieniając w nim oznaczenie pola z wynikiem "positive" na pole "negative", w ten sposób umożliwiając sobie wejście na pokład samolotu do East Midlands - wyjaśniła rzeczniczka.

To się jednak nie udało, ponieważ w trakcie kontroli okazało się, że obywatel Wielkiej Brytanii figuruje w systemie jako osoba podlegająca do końca tygodnia izolacji domowej.

Czytaj również: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Kara za sfałszowany test na Covid-19? Mandat oraz groźba pozbawienia wolności

Teraz czekają go poważne konsekwencje. W związku z tym, że będąc świadomym zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 próbował podstępem podróżować środkiem transportu zbiorowego, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ponad dwustu osób, w tym pasażerów i obsługi lotniska, z którymi miał kontakt w budynku terminala w trakcie odprawy, usłyszał zarzuty spowodowania zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej oraz sfałszowania dokumentu.

Czyny te zagrożone są karą więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Za świadome złamanie warunków odbywania izolacji został dodatkowo ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Wobec Brytyjczyka skierowano wniosek do sądu o umieszczenie go w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców oraz wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum