Łódź: WOŚP szkoli studentów z zakresu pierwszej pomocy

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęła w piątek (2 grudnia) na Uniwersytecie Łódzkim szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak jest zaskoczony tak dużą liczbą studentów, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w zajęciach.

- Zgłosiło się 180 osób, co dla nas było szokujące, bo taką naukę ludzie traktują często jako coś wtórnego i umieszczają daleko na liście swoich zajęć. Tutaj zainteresowanie jest ogromne. Kompletnie się tego nie spodziewaliśmy - powiedział Owsiak.

Uczestników kursu na UŁ szkoli prawie 20 instruktorów WOŚP, wśród których są m.in. ratownicy medyczni. Zajęcia prowadzone są wg systemu opracowanego przez American Heart Association (AHE). Dla zagranicznych studentów szkolenie odbywa się w języku angielskim. Owsiak jest przekonany, że żaden z uczestników kursu po jego zakończeniu nie straci głowy, jeśli trzeba będzie komuś pomóc.

- Jeżeli dojdzie do wypadku, to pierwsze trzy minuty są niezwykle ważne. Nie możemy w tym czasie tracić głowy. Według polskiego prawa jesteśmy zresztą obligatoryjnie zmuszeni do tego, żeby tej pomocy udzielić. Dlatego chcemy nauczyć ludzi podstawowych zasad pierwszej pomocy - wyjaśnił Owsiak.

Fundacja WOŚP od dłuższego czasu zabiega o to, by zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy były obowiązkowym przedmiotem w szkołach. W ramach działalności edukacyjnej od pięciu lat prowadzi też program "Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest skierowany do najmłodszych uczniów podstawówek. Zdaniem Owsiaka to jednak kropla w morzu potrzeb związanych z pierwszą pomocą.

Wielu uczestników po zakończeniu kursu rozpoczyna stałą współpracę z Fundacją, której pomaga później m.in. w organizacji Przystanku Woodstock oraz tradycyjnej zbiórce pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Wielu z nich 8 stycznia 2012 r. będzie aktywnie uczestniczyło w dwudziestym już finale WOŚP. Finale, który odbędzie się pod hasłem "Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych