Litwa: z obawy przed białoruską elektrownią atomową rozdadzą 4 mln tabletek z jodem

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 07:29

Na Litwę dotarł transport 4 mln tabletek z jodem przeciwdziałających napromieniowaniu tarczycy. Tabletki zostaną rozdane mieszkańcom kraju przed uruchomieniem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Fot. archiwum

Tabletki jodku potasu blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy, zmniejszając ryzyko zachorowań na raka tarczycy. Mieszkańcy Litwy otrzymają je bezpośrednio przed uruchomieniem elektrowni atomowej w położonym na Białorusi Ostrowcu, zbudowanej tuż przy granicy z Litwą. Przed wszystkim zostaną one udostępnione tym, którzy mieszkają w promieniu 30 kilometrów od tej elektrowni jądrowej.

Jak podkreślił minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym komunikacie resortu Litwa powinna zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę zdrowia jej mieszkańców.

Białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało w tym tygodniu, że do powstającej elektrowni dostarczono już pierwszy ładunek paliwa jądrowego. Zaniepokojone tym władze Litwy wezwały Mińsk, by nie dokonywać załadunku paliwa, zanim nie zostaną wdrożone wszystkie zalecenia międzynarodowych ekspertów dotyczące bezpieczeństwa nowo powstałej siłowni jądrowej. Elektrownia atomowa w Ostrowcu, zlokalizowana jest 50 km od Wilna.

Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum