Litwa: papież pobłogosławił chorych z wileńskiego hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2018 20:21

Papież Franciszek przejeżdżając w sobotę (22 września) ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki, które prowadzi polska zakonnica Michaela Rak.

Litwa: papież pobłogosławił chorych z wileńskiego hospicjum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicjum znajdowało się na szlaku przejazdu papamobile. Mijając je, papież wysiadł z samochodu i podszedł do chorych wyniesionych na łóżkach przed budynek. Franciszek pochylił się nad każdym z chorych. Spotkał się nie tylko z chorymi, ale też z ich znajdującymi się obok bliskimi.

To spontaniczne spotkanie miało wiele polskich akcentów, gdyż zespół tej placówki opieki paliatywnej i jego wolontariusze to w większości Polacy. Powiewały polskie flagi, słychać było polską mowę i wygłaszane po polsku podziękowania dla papieża.

Wileńskie Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 3 tys. osób. Placówka ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, dostawiane są kolejne. Działa przy niej także hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Obecnie w hospicjum jest 14 chorych. Przed kilkoma miesiącami rozpoczęto tu budowę oddziału dziecięcego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum