Litwa: harcerze zebrali blisko 9 tys. euro na budowę hospicjum dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 18:14

8 639 euro zebrano podczas koncertu charytatywnego "Drzewo nadziei", który zorganizowali wileńscy harcerze wspólnie z litewskimi skautami na rzecz budowy dziecięcego oddziału wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki.

Środki na budowę dziecięcego działu hospicjum są gromadzone od kilku lat. Fot. archiwum

Koncert odbył się w środę (21 lutego) wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Podczas koncertu prowadzonego w dwóch językach, polskim i litewskim, wystąpiła m.in. orkiestra litewskiego wojska, polski zespół Cud w Dolinie Baka oraz śpiewająca rodzina Kaczmarków z Polski.

Audiowizualne pozdrowienie dla uczestników akcji charytatywnej przesłał prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. - Bardzo serdecznie prosimy Was o dobry uczynek, ponieważ dzięki temu powstanie w Wilnie oddział dziecięcego hospicjum - apelowała pierwsza dama.

Realizację projektu "Drzewo nadziei" wileńscy harcerze rozpoczęli w 2016 roku. Podczas pierwszego koncertu w 2016 r. zebrano ponad 16 tys. euro. W ubiegłym roku podczas mniejszych akcji w szkołach i na ulicach Wilna zebrano ponad 1 tys. euro. Podsumowanie projektu harcerze zapowiadają na 17 marca.

Jak poinformowała PAP siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektorka działającego od pięciu lat wileńskiego hospicjum, budowa dziecięcego oddziału ma ruszyć na przełomie kwietnia i maja. Przewidzianych jest w nim dziewięć miejsc dziecięcych.

Rodzinna firma deweloperska z Siedlec Hanny i Konstantego Strusów zadeklarowała, że wybuduje dział dziecięcy, ale - jak zaznacza siostra - "potrzeby są ogromne".

Środki na budowę dziecięcego działu hospicjum są gromadzone od kilku lat. Akcje zbierania pieniędzy i potrzebnych rzeczy prowadzone są w polskich szkołach i przedszkolach na Wileńszczyźnie. Pieniądze ofiarują poszczególne osoby, rodziny.

Jak poinformowała siostra Michaela Rak, "dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski jest zakupiony już sprzęt, aparatura medyczna i są już kupione meble", a "dzięki zaangażowaniu prezydent Litwy Dalii Grybauskaite mamy już samochód, który będzie służył hospicjum domowemu".

Budowę dziecięcego oddziału wileńskiego hospicjum można wesprzeć również z Polski, wysyłając SMS o treści "Wilno" na numer 72405. Koszt to 2 złote plus VAT. Jak zaznacza siostra Michaela Rak, "wszyscy operatorzy w Polsce zrezygnowali z pobierania opłat za tego SMS-a". Akcja wysyłania SMS-ów w Polsce trwa przez cały rok.

Wileńskie Hospicjum błogosławionego ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Przyjęło już 3 tys. pacjentów. Placówka ma 14 łóżek; gdy jest potrzeba, są jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum