Litwa: harcerze zbierają pieniądze na budowę hospicjum dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2018 22:06

Pod hasłem "Drzewo Nadziei" na placu Ratuszowym w Wilnie w niedzielę odbyło się harcerskie święto, jarmark i koncert charytatywny na rzecz budowy dziecięcego oddziału Wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Prowadzi je polska zakonnica, s. Michaela Rak.

Litwa: harcerze zbierają pieniądze na budowę hospicjum dla dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas koncertu wystąpiły dziesiątki wykonawców, m.in. znani na Litwie Ewelina Saszenko, Monika Linkyte, Ieva Zasimauskaite, Girmante Vaitkute, zespoły z Polski i Litwy, "Cud w Dolinie Baka", Folk Vibes i inne.

Siostra Rak przypomniała, że Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie (ZHPnL) po raz kolejny jest inicjatorem wielkiego wydarzenia, "które jest kolejną przestrzenią nadziei, że misja hospicyjna przede wszystkim będzie w naszych sercach".

Akcja polskich harcerzy "Drzewo Nadziei" jest realizowana od kilku lat. Podczas poprzednich edycji harcerzy wspólnie z litewskim skautami zebrali około 25 tys. euro na budowę dziecięcego oddziału hospicjum.

- Tym razem naszym celem jest nie tylko wsparcie finansowe hospicjum, ale też szerzenie informacji o tej placówce, pierwszym i jedynym w kraju hospicjum - powiedziała PAP koordynatorka przedsięwzięcia, Magdalena Gryniewicz z ZHLnL. - Dlatego postanowiliśmy naszą akcję zorganizować w centrum wileńskiej starówki, by o hospicjum i potrzebie wspierania go dowiedziało się jak najwięcej osób - dodała.

Budowa dziecięcego oddziału wileńskiego hospicjum rozpoczęła się przed kilkoma miesiącami. Wznoszony budynek będzie rozszerzeniem działającej od sześciu lat placówki. W powstającym oddziale przewidzianych jest dziewięć miejsc dla dzieci, a projekt jest tak przygotowany, by mogły one być razem z rodzicami lub osobami towarzyszącymi. Budynek będzie też zapleczem dla hospicjum domowego.

Minimalny koszt rozbudowy hospicjum wileńskiego to około 1,3 mln euro. Środki na budowę dziecięcego oddziału hospicjum są gromadzone od kilku lat. Otwarcie działu dziecięcego jest planowane za rok.

Budowę dziecięcego oddziału wileńskiego hospicjum można wesprzeć również z Polski, wysyłając SMS o treści "Wilno" na numer 72405. Koszt to 2 złote plus VAT. Jak zaznacza siostra Michaela Rak, "wszyscy operatorzy w Polsce zrezygnowali z pobierania opłat za tego SMS-a". Akcja wysyłania SMS-ów w Polsce trwa przez cały bieżący rok.

Wileńskie Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 3 tys. osób. Placówka ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, są jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum