Linie lotnicze wprowadzą obowiązkowe paszporty zdrowotne?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 14:13

Podróże nigdy nie były tak tanie. Linie lotnicze i biura podróży atrakcyjne oferty coraz częściej jednak obwarowują warunkiem: jeśli chcesz lecieć, musisz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Eksperci przekonują, że to może być standardowy wymóg w najbliższych latach.

Linie lotnicze wprowadzą obowiązkowe paszporty zdrowotne?
Fot.oatsy40/Flickr

Jak mówi dr Artur Bartoszewicz, ekspert ds. rynku lotniczego ze Szkoły Głównej Handlowej, będziemy musieli przywyknąć do myśli, że wymóg zaszczepienia zostanie z nami jako standard w lotnictwie pasażerskim i to nie tylko w 2021 roku, ale i w latach kolejnych.

Wprawdzie szczepionka nie daje stuprocentowej odporności na zakażenie, ale wraz z innymi środkami ochronnymi, jak maseczki, dezynfekcja i mycie rąk, może się stać skutecznym panaceum na podstawowe pandemiczne problemy, jakie sparaliżowały ruch lotniczy w 2020 roku.

Ekspert wyjaśnia, że „nikt nikogo nie zmusza do latania”. Natomiast każdy, kto chce lecieć samolotem, musi od dawna spełnić określone warunki. Np. na pokład samolotu nie wolno zabierać niektórych przedmiotów, trzeba poddać się kontroli bezpieczeństwa, a na pokładzie trzeba zapinać pasy, nie wolno używać urządzeń elektronicznych przy starcie i lądowaniu.

Jak przekonuje dr Bartoszewicz, przewoźnicy nie mają wyjścia: żeby wrócić do normalnego latania i odbudować biznes, muszą chronić pasażerów. Wszystkich bez wyjątku, a jedynym sposobem na to jest zaszczepienie się podróżnych.

Więcej: dziennikpolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum