Limit długości życia plasuje się od 1997 roku na poziomie 115 lat

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2017 11:12

W ciągu minionych dwóch stuleci statystyczna długość ludzkiego życia w skali światowej zmieniła się w sposób spektakularny, wzrosła od 25 do 71 lat. Jednak kwestia limitu życia jest w nauce wciąż terra incognita, w równym stopniu fascynuje badaczy, jak ich dzieli.

Limit długości życia plasuje się od 1997 roku na poziomie 115 lat
Limit długości życia plasuje się od 1997 roku na poziomie 115 lat. Fot. Archiwum

Z wielkim odzewem wśród naukowców spotkały się badania przeprowadzone przez Institut de recherche Biomédicale et d'épidémiologie du sport (l'université Paris Descartes), z których wynika, że istnieje realna bariera długości życia.

Francuscy uczeni poddali analizie przypadki 1205 superstulatków (ukończonych 110 lat) - 125 mężczyzn oraz 1080 kobiet. Badaniami kierowała dr Juliana Antero-Jacquemin. Jej zespół zaobserwował, że bariera plasuje się na poziomie 115 lat.

Kolejnym kijem w mrowisku było opublikowanie w prestiżowym piśmie „Nature" artykułu przygotowanego przez zespół, którym kieruje dr Jan Vijg z Department of Genetics at the Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

Także według tych amerykańskich naukowców limit długości życia plasuje się od 1997 roku na poziomie 115 lat. Doszli oni do takiego wniosku, rozpatrując przypadki z okresu między 1968 i 2006 rokiem z czterdziestu krajów.

Aktualnie na całym świecie żyje około 80 superstulatków, czyli osób w wieku 110 i więcej lat. DNA 17 osób spośród tej grupy analizował zespół, którym kieruje dr Hinco Gierman z Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii (informowało o tym pismo „PLOS ONE").

Uczestniczący w badaniach dr Stuart Kim wyjaśnił, że poszukiwano schematu pojawiającego się u superstulatków albo pojedynczego wariantu genu. Nie znaleziono go. Możliwe, że taki schemat w ogóle nie istnieje, natomiast za długowieczność odpowiadają jakieś kombinacje genów, różne w przypadku poszczególnych osób. Jeśli to prawda - powiedział Stuart Kim - nie znajdziemy wspólnego mianownika dla superstulatków.

Oficjalnie uznawany w świecie nauki rekord długowieczności należy do Francuzki Jeanne Louise Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni (zmarła w 1997 r.). Niekwestionowany wiek osiągnęła także Japonka Shigeko Isumi - 120 lat i 237 dni.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum