Leszek Sibilski inicjatorem Światowego Dnia Roweru ONZ

Autor: Andrzej Dobrowolski - PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2018 17:58

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Animatorem projektu jest były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii w Montgomery College w Rockville Leszek Sibilski.

Do 2050 r. liczba rowerów na świecie może wzrosnąć do 5 mld Fot. Archiwum

Po zakończeniu kariery sportowej zawodnik nie przestał być entuzjastą dwóch kółek. Jego zdaniem bez względu na postęp technologiczny, nowoczesne samochody, także autonomiczne, rower wciąż odgrywać może znaczącą rolę.

Dr Sibilski, powołując się na niektóre szacunki, wskazuje, że na świecie są dziś ponad 2 mld rowerów. Do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 5 mld. Oznacza to, że ponad połowa ludności świata może jeździć na rowerze.

Socjolog cytuje też statystyki mówiące, że jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Częstsze użycie pojazdu zaoszczędziłoby miastom na całym świecie 25 bln dolarów w okresie 2015-50, ograniczając potrzebę budowy drogich dróg i rozwijania transportu publicznego.

Rower oznacza też dla wielu osób nie tylko aktywność fizyczną w ramach dbałości o zdrowie, ale także, dzięki możliwości przemieszczania się, prostszy dostęp do np. edukacji czy opieki zdrowotnej.

Wieloletnia batalia Polaka przyniosła owoce. 12 kwietnia 2018 roku podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 193 państw członkowskich przyjęło w drodze konsensusu rezolucję o Światowym Dniu Roweru. Dokument sponsorowało 56 krajów, w tym Australia, Indie, Holandia i Rumunia.

Oficjalna proklamacja święta nastąpi 3 czerwca w parku przylegającym do nowojorskiej siedziby Narodów Zjednoczonych. Przewidywany jest udział sekretarza generalnego Antonio Guterresa, ambasadorów krajów sponsorujących rezolucję oraz przedstawicieli światowych organizacji związanych z kolarstwem i rowerami.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum