Lepiej ubrani łatwiej uzyskają pomoc

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2013 18:31

Temu samemu człowiekowi ludzie gotowi są pomóc albo przejść obok niego obojętnie. Wszystko zależy od tego, w co jest ubrany. Takie są wyniki eksperymentu przeprowadzonego w okolicy stacji metra w centrum Warszawy.

Lepiej ubrani łatwiej uzyskają pomoc

Na pomysł przeprowadzenia eksperymentu wpadli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Nauk Społecznych "Pedagogium" - informuje Gazeta Wyborcza. 

Wynajęty aktor zagrał dwie role. Raz udawał elegancko ubranego mężczyznę (garnitur, biała koszula, krawat, aktówka), który zasłabł w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc stolicy. Po niespełna minucie do leżącego zaczęły podchodzić pojedyncze osoby. W końcu zebrała się cała grupa: próbowano go cucić, podano butelkę wody, ktoś wyjął telefon, by wezwać fachową pomoc.

W tym samym miejscu ten sam człowiek - z tym że w poplamionych dżinsach, w starym swetrze, ciemnej kurtce i czapce z daszkiem - znów udawał zasłabnięcie. Choć minęło pół godziny, nikt się nim nie zainteresował. W końcu podeszła do niego jedna osoba.

Pomysłodawcy spodziewali się podobnej reakcji. Nie przewidywali jednak, że dysproporcja będzie aż tak duża - że człowiek gorzej wyglądający okaże się aż tak "niewidzialny".

Okazało się, że przechodnie dokonywali "selekcji" tych, którym udzielą pomocy. Co ciekawe, ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że pomaga innym (według badania CBOS).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum