Leonardo da Vinci miał problem z ADHD? Brytyjski badacz przekonuje, że tak

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2019 14:52

Czy Leonardo da Vinci nie kończył części swoich dzieł z powodu ADHD? Brytyjski naukowiec Marco Catani uważa, że najbardziej logicznym wyjaśnieniem jest właśnie zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi.

Leonardo da Vinci miał problem z ADHD? Brytyjski badacz przekonuje, że tak
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacz zauważa, że najsłynniejsze dzieło geniusza, Mona Lisa, także pozostało niedokończone. Przypomina też o skłonności artysty do przeskakiwania między projektami, co również może sugerować ADHD. Poza kreatywnością i niezdolnością do wykonywania zadań do końca, o chorobie może ponadto świadczyć praca przez całe dnie i noce, jedynie z przerwami na krótkie drzemki - informuje Rzeczpospolita.

Opublikowane w czasopiśmie „Brain” badanie prof. Cataniego opiera się na historycznych relacjach z praktyk i zachowań da Vinci. Naukowiec wskazuje, że choć ADHD najczęściej rozpoznawane jest w dzieciństwie, coraz częściej diagnozuje się je także u dorosłych.  Zauważa również, iż trudności da Vinci z realizowaniem zadań do końca miały pojawić się już wówczas, gdy Leonardo był dzieckiem.

Jak zaznacza prof. Catani, oprócz tego, że ADHD wyjaśniałoby problemy artysty, mogło także wpłynąć na jego kreatywność oraz osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki: przypadek Leonarda pokazuje, że ADHD nie wiąże się z niskim IQ lub brakiem kreatywności, ale raczej z trudnością wykorzystania naturalnego talentu.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum